Wydrukuj tę stronę
niedziela, 26 styczeń 2020 12:41

Augustów w liczbach

Napisane przez KR

Niezaprzeczalnym jest, że Augustów leży w atrakcyjnym rejonie Polski i swoimi walorami przyrodniczymi przyciąga wielu turystów. Ale czy mieszkańcy miasta są nim równie zachwyceni jak wczasowicze? Jak przedstawiają się statystyki dotyczące liczby mieszkańców miasta oraz ich migracji? Postanowiliśmy to sprawdzić.

 

Augustów to piękne miasto w północno-wschodniej Polsce. Otacza je kilka jezior oraz zachwycająca swoją fauną i florą Puszcza Augustowska. W mieście działają przedsiębiorstwa handlowe, usługowo-przemysłowe oraz turystyczne. Czy wszystkie wyżej wymienione zalety wystarczają, aby ludzie nie wyjeżdżali stąd w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się w Głównym Urzędem Statystycznym w Białymstoku. Otrzymaliśmy wyczerpujące informacje dotyczące liczby mieszkańców miasta oraz ich migracji.

Na dzień 30 czerwca 2019 roku liczba mieszkańców Augustowa wynosiła 30190 osób. W porównaniu z końcówką roku 2018 dane przedstawiały się następująco – na dzień 30 września 2018 roku ilość mieszkańców wynosiła 30245, a na dzień 31 grudnia tego samego roku – 30242. Oznacza to, że w ciągu pół roku liczba ludności zmniejszyła się o 52 mieszkańców.

GUS podał nam również informacje dotyczące migracji ludności Augustowa na dzień 30 czerwca 2019 roku. Napływ wynosił wówczas 103 osoby, natomiast odpływ 133. Różnica między tymi danymi wyniosła więc 30 osób.

Potencjał demograficzny jest istotnym czynnikiem wpływającym na ocenę rozwoju miast. Biorąc pod uwagę powyższe dane Augustów niestety, nie wypada pod tym względem najlepiej.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Tomek czwartek, 30 styczeń 2020 09:48 napisane przez Tomek

    Jacy rządzący takie miasto.Co tu się spodziewać po rozwoju jak radni nie mają pomysłów na to by pozyskiwać jakieś fundusze.A wiec mamy co mamy.I wątpię że przez najbliższe lata coś się zmieni.Następne wybory i znowu co ja zrobię jak mnie wybierzecie...Taka mala wioska...

  • Link do komentarza erg środa, 29 styczeń 2020 18:45 napisane przez erg

    Augustów od sezonu do sezonu. Przyjeżdzają turyści - ceny w górę. Po sezonie turyści wyjeżdżają, ceny zostają. I tak od lat. Ceny mieszkań? W Białymstoku i Suwałkach taniej. W Olsztynie też. Rozwój? Raczej zastój. Wytarczy spojrzeć na Ełk, Suwałki. Potrzebne nowe hasło: "Augustów, tu nic nie może się udać".

  • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 27 styczeń 2020 20:02 napisane przez Mieszkaniec

    A co tu ma trzymać młodych? Zero atrakcji.Zero inwestycji jeżeli chodzi o zatrudnienie.Wielki Ślepsk i zakłady tytoniowe. To są wielkie marzenia mieszkańców jeżeli chodzi o zatrudnienie.Po za tym nie ma większych centr handlowych.Sama mizernota.Kaufland i Lidl to jest szczyt zakupów mieszkańców. Szkoda ze coś innego większego nie jest wybudowane.Az takie ubóstwo wśród sklepów ze wstyd.I z czego tu się cieszyć w tym mieście. Władze nasze kochane noc nie robią tylko" piszczą" jaka tu dziura w kasie zamiast jak w Suwałkach szukać jakiś inwestorów by miasto się rozwijało i pięknialo a tu nic.Parę ulic wyremontować i to musi na paręnaście lat chyba wystarczyć dla mieszkańców chyba.I z czego tu się cieszyć? I kto tu ma zostać? Zero jakiś inwestycji by młodzież i nawet starsi mogli gdzieś przysiąść lub się pobawić? Park w augustówie?To jest park?To już lepiej do lasu iść.Drzewa ,ławki,fontanna.To jest słynny ubogi park.Juz nie wspomnę o dworcu .Jest on z czasów PRL-U.Śmiechu warty przystanek.Można by się rozpisywać. ..Cóż ..jakie władze takie miasto...Aby do następnych wyborów.