• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 24 marzec 2015 09:12

Brzoza, brzezina

Napisał

Należy do najpiękniejszych polskich drzew. Przykryte śniegiem wszystkie wyglądają podobnie, ale kiedy razem z wiosną zaprezentują się w całej okazałości, ona jedna wyróżnia się charakterystyczną białą korą. Kojąca dotykiem brzoza to, jak mawiają niektórzy, najżyczliwsze ludziom drzewo. I mówią tak nie bez powodu.

Oskoła, sok brzozowy, to tradycyjny napój spożywany o tej porze roku przez Słowian. Przed II wojną światową nie było restauracji, w której by jej nie podawano. Jest bogata w sole mineralne, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B i znakomicie oczyszcza organizm.

Od niepamiętnych czasów brzoza była też drzewem "magicznym". Skandynawowie i Celtowie otaczali ją kultem. Wyciąg z jej liści był zaś stosowany w medycynie ludowej i do dziś wykorzystywany jest przy problemach z nerkami.

Bohaterowie ekranizacji "Brzeziny" Iwaszkiewicza, odmieniony po śmierci żony Stanisław i umierający Bolesław, pomiędzy białymi pniami szukają oddechu i spokoju. Współczesne badania wykazały, że drzewo to silnie jonizuje ujemnie powietrze, a ujemne jony działają leczniczo na organizm człowieka. Na terenie miasta znajdziemy wiele smukłych drzew o białej korze. Podczas wiosennego spaceru warto pamiętać o tym, że określenie "przytulić się do pnia brzozy" nie pojawiło się przypadkiem. Zdaniem specjalistów już samo przebywanie w brzozowym zagajniku poprawia samopoczucie, uspokaja i przynosi ulgę w stanach napięć.

Co prawda nie namawiamy osób znajdujących się w ekstremalnych sytuacjach emocjonalnych do poszukiwania rozwiązań wszystkich problemów u dobroczynnego drzewa, jednak posadzenie go na swojej posesji jest jak najbardziej trafionym pomysłem, który zresztą wykorzystało już wielu augustowian.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Zakład stolarski
Wiwa
Weterynarz
KA-MIX
Drewno opałowe