• 1
  • 2
wtorek, 24 marzec 2015 09:12

Brzoza, brzezina

Napisał

Należy do najpiękniejszych polskich drzew. Przykryte śniegiem wszystkie wyglądają podobnie, ale kiedy razem z wiosną zaprezentują się w całej okazałości, ona jedna wyróżnia się charakterystyczną białą korą. Kojąca dotykiem brzoza to, jak mawiają niektórzy, najżyczliwsze ludziom drzewo. I mówią tak nie bez powodu.

Oskoła, sok brzozowy, to tradycyjny napój spożywany o tej porze roku przez Słowian. Przed II wojną światową nie było restauracji, w której by jej nie podawano. Jest bogata w sole mineralne, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B i znakomicie oczyszcza organizm.

Od niepamiętnych czasów brzoza była też drzewem "magicznym". Skandynawowie i Celtowie otaczali ją kultem. Wyciąg z jej liści był zaś stosowany w medycynie ludowej i do dziś wykorzystywany jest przy problemach z nerkami.

Bohaterowie ekranizacji "Brzeziny" Iwaszkiewicza, odmieniony po śmierci żony Stanisław i umierający Bolesław, pomiędzy białymi pniami szukają oddechu i spokoju. Współczesne badania wykazały, że drzewo to silnie jonizuje ujemnie powietrze, a ujemne jony działają leczniczo na organizm człowieka. Na terenie miasta znajdziemy wiele smukłych drzew o białej korze. Podczas wiosennego spaceru warto pamiętać o tym, że określenie "przytulić się do pnia brzozy" nie pojawiło się przypadkiem. Zdaniem specjalistów już samo przebywanie w brzozowym zagajniku poprawia samopoczucie, uspokaja i przynosi ulgę w stanach napięć.

Co prawda nie namawiamy osób znajdujących się w ekstremalnych sytuacjach emocjonalnych do poszukiwania rozwiązań wszystkich problemów u dobroczynnego drzewa, jednak posadzenie go na swojej posesji jest jak najbardziej trafionym pomysłem, który zresztą wykorzystało już wielu augustowian.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek