• 1
  • 2
  • 3
środa, 06 maj 2015 15:13

Zdystansować dyskont

Napisał

Miejscowość bez choćby niewielkiej liczby dyskontów i hipermarketów, która do dziś znakomicie sobie radzi popierając rodzimy handel? To coraz rzadszy widok w Polsce. A jednak, jak się okazuje, można. Sierakowice są jednym z ostatnich miejsc na terenie kraju, gdzie nie spotkamy ani jednej Biedronki, Lidla czy Polo.

"Wielkie markety zainteresowane są tylko drenażem pieniądza z rynku i wyprowadzaniem go z Polski. U nas jeden u drugiego robi zakupy, korzysta z usług rzemieślniczych, a więc pieniądz zostaje na miejscu i tu jest inwestowany" – mówi w rozmowie z dziennikarką Gazety Prawnej umieszczonej na internetowej stronie portalu wójt Sierakowic, Tadeusz Kobiela.

Jak zaznacza, w samej wsi znajduje się około 7 tys. mieszkańców i około 148 sklepów. Małych, rodzinnych. Jednocześnie gmina od lat notuje rekordowy w skali kraju przyrost naturalny. Jak ocenia wójt mieszkańcy "mają we krwi rzemiosło i własne biznesy", sklepy zaś "mają ruch, klientów, płacą podatki". Zamiast spotykanego w prawie każdej sieci dyskontów stałego asortymentu towarów można w nich kupić chociażby chleb ziemniaczany (z mąki pszennej z dodatkiem ziemniaków) czy tort w kształcie kaszubskiej lalki. Z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego na terenie miejscowości wynika, że taki system się opłaca. Mieszkańcy doskonale zdają sobie sprawę, że wprowadzenie choćby jednego hipermarketu spowodowałoby automatyczne obniżenie cen w dotychczas istniejących lokalnych sklepach, choć nie uważają, że doprowadziłoby do ich upadku, bowiem na dobry towar zawsze znajdzie się nabywca.

I choć trudno porównywać się do konkretnej miejscowości w Polsce, warto wiedzieć, że jednak "można inaczej".

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Foto Bajka - Lustra
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Drewno opałowe
Weterynarz
Wiwa