• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 27 sierpień 2015 22:16

Danina za dom

Napisał

Obecnie podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym naliczanym przez samorządy i przeciętnie zamyka się w kwotą kilkuset złotych za dom czy mieszkanie. Jeśli wzorem UE w Polsce wprowadzony zostanie podatek katastralny, przez niektórych bez ogródek nazywany "daniną", właścicieli może czekać wstrząs.

Choć temat powraca wielokrotnie w rozmowach samorządowych dotychczas nie podjęto konkretnej decyzji w sprawie ewentualnych zmian w opodatkowaniu . Zgodnie z Krajową Polityką Miejską istnieje możliwość wprowadzenia ich do 2020r.

Wspomniany podatek naliczany od wartości nieruchomości w większości krajów UE obowiązuje już od dawna, choć sposoby wyliczania jego wysokości bywają różne. Jednak jedno jest pewne. W naszym kraju "przy podatku katastralnym trzeba będzie przeznaczyć co najmniej jedną pensję na jego zapłatę zwłaszcza przy większym i droższym mieszkaniu" – ocenia Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu w rozmowie z agencją informacyjną Newseria. Najbardziej pokrzywdzone staną się w tym przypadku mniej zamożne osoby mieszkające w starszych kamienicach położonych w centrach miast. Choć ich powierzchnia nie jest duża (stąd niezbyt wysoki podatek od nieruchomości) nie można tego powiedzieć o wartościach posesji. A to jeszcze nie koniec kontrowersji. Jeśli zostałaby przyjęta norma europejska, czyli stawka 1 proc, opłata z tytułu posiadania nieruchomości wzrosłaby w Polsce w skali roku średnio 50 razy, a właściciel domu lub mieszkania musiał by zapłacić nawet 5-10 tys. zł rocznie.

Tzw. Property Tax funkcjonuje już m.in. w W. Brytanii, Francji, Niemczech, Czechach i na Litwie. W Polsce rozpatruje się jego wprowadzenie głównie w kontekście remedium na niezbyt imponującą sytuację budżetów miast i gmin. Ciekawe tylko, co na to właściciele lokali, których ów ratunek mógłby co najwyżej zmobilizować do zrewidowania upodobań budowlanych. Zamiana przeciętnego metrażowo mieszkania w starym budownictwie na drewniany domek pod lasem nie jest ostatecznie niczym niezwykłym, ale większość osób zwykło dokonywać podobnej decyzji kierując się raczej osobistymi preferencjami niż wysokością podatku. W końcu konieczność mieszkania w szałasach jako społeczeństwo mamy już, oględnie mówiąc, za sobą.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot