• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 wrzesień 2015 14:09

Zaćmienie Superksiężyca

Napisała

Wyjątkowe zjawisko czeka nas w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września). Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, dzięki czemu będziemy mogli obserwować zaćmienie naszego naturalnego satelity. Jako że świeci on światłem odbitym, którego dostęp zostanie zablokowany, bo Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi, jego tarcza będzie stopniowo zanikać.

Srebrny Glob nie zniknie jednak całkowicie a zyska krwistoczerwoną barwę. To dlatego, że będzie go oświetlała rozświetlona przez światło słoneczne ziemska atmosfera. Spektakularności zjawisku doda fakt, że poza zaćmieniem, które rozpocznie się dwie godziny po północy, a zakończy ok. godz. 6.00 nad ranem, będziemy mieli tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdzie się on najbliżej Ziemi i będzie wydawał się większy niż zwykle.

Warto więc nie przespać tej nocy, bo kolejne zaćmienie Superksiężyca będzie widoczne dopiero w 2033 roku, czyli za 18 lat.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot