• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 04 październik 2015 11:35

Co dalej z basenem?

Napisał

Pożar na terenie augustowskiej pływalni oraz prowadzony remont na pewien czas uniemożliwiły korzystanie z obiektu. O obecnej sytuacji rozmawialiśmy z Andrzejem Zarzeckim - dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

Jak w chwili obecnej ocenia Pan stan techniczny obiektu i wielkość zniszczeń po pożarze?

W piątek wydana została ocena rzeczoznawcy. Przygotowywany jest kosztorys. Zniszczeniu uległa sauna wraz z przyległymi pomieszczeniami, korytarz i natryski, nastąpiło zadymienie ścian w niektórych pomieszczeniach.
Cały obiekt jest stale konserwowany wewnątrz i na zewnątrz. W ubiegłym roku przeprowadzono remont elewacji. Według moich informacji, jak na 15- letni obiekt stan budynku jest naprawdę dobry.

Czy znane są przyczyny wypadku?

Wstępna ekspertyza i opinia Państwowej Straży Pożarnej jest taka, że przyczyna leży po stronie instalacji elektrycznej lub elektronicznej. Prawdopodobnie nastąpiło zwarcie, czy zaiskrzenie. Zdarzenie miało miejsce o godzinie szóstej rano, kiedy w zasadzie nie istniała możliwość ingerencji ze strony człowieka.

Niektórzy użytkownicy pytają, czy dyskomfort związany z brakiem sauny i natrysków przez 2 tygodnie przełoży się jakoś na ważność karnetów?

Na pewno zostaną przedłużone o ten czas, ale na temat szczegółów na razie nie będę się wypowiadał.

Czy wyremontowana sauna zostanie zmodernizowana, czy przywrócona do pierwotnego stanu?

W najbliższych planach jest jej odbudowanie z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów obecnie dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o przyszłość moim marzeniem byłaby możliwość wprowadzenia nowych atrakcji, rozwiązań technologicznych, ale wymaga to niestety zaangażowania dużych środków. Zarówno my jak i miasto mamy swoje priorytety i trzeba to ważyć, brać pod uwagę, co w tej chwili jest najważniejsze dla budżetu miejskiego.

Niektórzy chętnie zobaczyliby na terenie budynku drugą saunę.

Ja też zastanawiałem się nad sauną parową w wolnym pomieszczeniu, ale po prostu każda inwestycja musi być wprowadzona do budżetu, a jak wspominałem obiekt ma 15 lat i istnieje potrzeba jego stałego serwisowania. Środki finansowe w pierwszej kolejności muszą pójść na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania basenu w jego podstawowej postaci.

Na czym polegały bieżące naprawy i co w tej chwili jest rzeczą najważniejszą?

Dla mnie priorytet to stan sanitarny. Obiegowe pompy, silniki wentylacyjne, urządzenia, które odpowiadają za wentylację czy filtrowanie pracują cały czas, 24 godziny na dobę. Woda jest w nieustannym obiegu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele pracy kosztuje utrzymanie obiektu. Oprócz widocznych dla wszystkich elementów wyposażenia istnieje wiele takich, które odpowiadają za właściwe i zgodne ze wszelkimi wymogami działanie basenu. Podlegają one systematycznej wymianie, choć potencjalny użytkownik nie musi zdawać sobie z tego sprawy. Wprowadzenie jakichkolwiek innowacji, choć wcale nie będące złym pomysłem, to plany, które można rozważać dopiero na samym końcu. Takie, niestety, są realia.

Dziękujemy za rozmowę.

Ja również dziękuję.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot