• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 20 październik 2015 17:47

Przypomnieć księdza

Napisał
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie Jarek Tuszynski

Jeszcze za życia zyskał miano patrona robotników i służby zdrowia. Był obrońcą praw człowieka w czasach PRL. W dniu 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB dokonali zamachu na jego życie. Wczoraj obchodziliśmy 31 rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.


Na jego msze przychodziły tysiące wiernych. Już w szkole w Suchowoli do której uczęszczał przemierzając codziennie 5 kilometrów na piechotę dał się poznać jako niezwykle skromny i na nic nie narzekający uczeń. Kapelana Solidarności, związanego ze środowiskami robotniczymi i ruchem społecznym, inwigilowało co najmniej czterech tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. W październiku 1984 roku został porwany i zamordowany. Ciało wyłowiono z Wisły. Pogrzeb w dniu 3 listopada stał się symbolem potrzeby walki o wolność jednostki.

– Uczyłeś nas, jak żyć prawdą w świecie prymitywnego kłamstwa – powiedział o nim wczoraj bp Michał Janocha, podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, zadając jednocześnie pytanie o naszą dzisiejszą wewnętrzna wolność we współczesnym świecie. W uroczystości udział wzięli: prezydent Andrzej Duda, rodzina Popiełuszki, związkowcy oraz przedstawiciele służby zdrowia. Podobne msze upamiętniające sylwetkę kapłana odprawiono w kościołach całej Polski, także w Augustowie.

Dla wielu, także tych, którzy kierują się w życiu wieloma skomplikowanymi zasadami wciąż wystarczają dwie maksymy powtarzane wielokrotnie przez Popiełuszkę: "nie ma lekko" i "zło dobrem zwyciężaj". – To jest cała podstawa. To wynieśliśmy z domu – potwierdził w jednym z wywiadów jego brat. I nie da się ukryć, że uniwersalności nie braknie im także współcześnie.

Więcej w tej kategorii: « Uświadomić zagrożenia Być sobą »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot