• 1
  • 2
  • 3
piątek, 23 październik 2015 15:53

Być sobą

Napisał

W kolejnym spotkaniu on-line w ramach internetowego projektu e-motywacja skierowanego do seniorów uczestniczyła Krystyna Kofta. Transmitowana na żywo do wszystkich bibliotek w Polsce biorących udział w projekcie, w tym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, rozmowa dotyczyła między innymi tematyki sukcesu, bycia sobą i sposobu na efektywną samorealizację.

W czwartek przedstawiciele starszego pokolenia po raz kolejny mieli okazję wysłuchania i obejrzenia wywiadu ze specjalnym gościem. Psycholog Tomasz Kozłowski i skoczek spadochronowy Kamil Mielczarek zaprosili tym razem do studia pisarkę i felietonistkę, odznaczoną przez ministra kultury Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krystynę Koftę.

Na przykładzie własnych doświadczeń i publikacji przekonywała, że zawsze należy być sobą, niezależnie od wieku, to bowiem czyni nas zdolnymi do samorealizacji. – Czterdziestoletnia aktorka nie zagra Julii, bowiem duszę ma już starszą, ale może zagrać siebie. Nie da się zmienić tego, co masz w środku. Mogę wpaść w dół, depresję, i przyznać się do tego innym, bo wiem, że się z nich podniosę. Siebie nie da się oszukać – padały kolejne zdania. Pani Krystyna udowadniała również, że nie należy przykładać zbyt wielkiej wagi do sukcesów. – Kiedy cieszyłam się z jednego z nich, okazało się tego samego dnia, że brat mojego męża, Jonasz, umarł. Dotarło wtedy do mnie, że sukces jest złudny – mówiła. Parokrotnie w trakcie programu powtórzono proste twierdzenie dotyczące pewności siebie: "Chcesz coś zrobić, to zrób". Jego wydźwięk podkreślił też prowadzący program Kamil Mielczarek w rozmowie ze swoim współtowarzyszem, udowadniając, że ryzyko czasem się opłaca. – Przechodzenie kolejno przez jedne i drugie drzwi zawsze otwiera jakieś kolejne, których nie znasz. Jeśli przekroczymy również te, gdzie czai się lęk, prawdopodobnie czeka nas coś ciekawego. Ty skoczyłeś z 4000 metrów z samolotu. Mogę się założyć, że trzy miesiące temu nawet nie "chodziło ci to po głowie". Ja spotkałem żołnierzy jednostki specjalnej. Ale nie musi chodzić o spektakularne rzeczy. Dobry kontakt z innymi, robienie czegoś wspólnie, co daje nam frajdę. To są emocje – stwierdził.

I choć program skierowany jest z założenia do osób starszych trudno odmówić mu wiekowej uniwersalności.

Więcej w tej kategorii: « Przypomnieć księdza Dawne obrzędy »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot