• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 17 grudzień 2015 19:01

Wytropić dzika

Napisane przez KM

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach podczas posiedzenia komisji rolnictwa przychylił się do projektu redukcji populacji dzików. To informacja, na którą podlascy rolnicy czekali od dawna.

Jak podaje Zygmunta Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, według opinii komisji, jedynym sposobem, by ASF stracił na sile jest rozrzedzenie populacji dzików do 0,5 sztuki na km kwadratowy. W tym celu należałoby przeprowadzić odstrzał dzików nie tylko w strefach zagrożonych ASF, ale również w promieniu 50 km od granicy strefy żółtej.

Trwa sezon jesienno- zimowych polowań. Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z członkiem jednego z augustowskich kół łowieckich, obecnie zwierzyną łowną stały się m.in.: lisy, kuny i jenoty, których pogłowie wzrosło, powodując straty wśród populacji zagrożonych przetrzebieniem przez drapieżniki. Jak zaznaczył nasz rozmówca, dziki, niepokojone przez rozrastającą się liczebnie populację wilków, opuszczają lasy chroniąc się na ich obrzeżach, w międzypolnych remizach i w kukurydzy, która obecnie stanowi 80% zasiewów. Wytropienie i odstrzelenie dzika na takim polu, gdzie może pozostawać przez bardzo długi okres, jest praktycznie niemożliwe.

Póki co, możliwość ubiegania się o refundację kosztów bioasekuracji zyskali mali producenci. Nabór wniosków prowadzonych na nowych zasadach prowadzony był do 14 grudnia. Dwie osoby zgłosiły się z powiatu augustowskiego, co wynika z danych Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot