• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 17 grudzień 2015 19:01

Wytropić dzika

Napisane przez KM

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach podczas posiedzenia komisji rolnictwa przychylił się do projektu redukcji populacji dzików. To informacja, na którą podlascy rolnicy czekali od dawna.

Jak podaje Zygmunta Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, według opinii komisji, jedynym sposobem, by ASF stracił na sile jest rozrzedzenie populacji dzików do 0,5 sztuki na km kwadratowy. W tym celu należałoby przeprowadzić odstrzał dzików nie tylko w strefach zagrożonych ASF, ale również w promieniu 50 km od granicy strefy żółtej.

Trwa sezon jesienno- zimowych polowań. Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z członkiem jednego z augustowskich kół łowieckich, obecnie zwierzyną łowną stały się m.in.: lisy, kuny i jenoty, których pogłowie wzrosło, powodując straty wśród populacji zagrożonych przetrzebieniem przez drapieżniki. Jak zaznaczył nasz rozmówca, dziki, niepokojone przez rozrastającą się liczebnie populację wilków, opuszczają lasy chroniąc się na ich obrzeżach, w międzypolnych remizach i w kukurydzy, która obecnie stanowi 80% zasiewów. Wytropienie i odstrzelenie dzika na takim polu, gdzie może pozostawać przez bardzo długi okres, jest praktycznie niemożliwe.

Póki co, możliwość ubiegania się o refundację kosztów bioasekuracji zyskali mali producenci. Nabór wniosków prowadzonych na nowych zasadach prowadzony był do 14 grudnia. Dwie osoby zgłosiły się z powiatu augustowskiego, co wynika z danych Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Foto Bajka - Lustra
DANBUS
MIRAD - Bar przy kominku

Najnowsze komentarze