• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 25 grudzień 2015 20:26

Hej kolęda!

Napisane przez AMC
Łukasz S. Olszewski  Wikipedia Łukasz S. Olszewski Wikipedia

Zwyczaj kolędowania wywodzący się z pradawnych zwyczajów ludów słowiańskich związany był z symboliką płodności i zaklinaniem urodzaju, przy czym przedchrześcijańscy Słowianie kolędowali głównie w okresie wiosennym. Dopiero po przyjęciu na wschodzie Europy tradycji chrześcijańskich uległo to zmianie. Istotą zwyczaju kolędowania była wymiana darów pomiędzy lokalną społecznością. Kolędnicy w zamian za drobne datki i słodycze wyśpiewywali bądź recytowali życzenia dobrego urodzaju i powodzenia.


Barwne korowody z gwiazdorem na czele, kroczące od domu do domu, witane przez gospodynie i gospodarzy są obecnie zjawiskiem zanikającym. Już nie widujemy na ulicach orszaków kolędników przebranych za diabły, anioły, heroda, pasterzy, królów czy kominiarza. Niemożliwym wręcz jest zobaczenie wśród nich młodzieńca w przebraniu kozy, tura czy bociana uznawanych za symbol siły, zdrowia, energii i płodności. Kominiarz sprawdzający czystość kominka i smarujący każdego sadzą, dawniej był powszechną postacią wśród świątecznej zbieraniny. Sądzono, że osoba, która nie podda się temu zabiegowi nie może liczyć na szczęście w nadchodzącym roku. Nie dziwiły również wyczyny bociana, żartobliwie szczypiącego dziobem panny, wskazując tym samym, która z nich w przyszłym roku może spodziewać się dziecka.
Podlasie, posiadające duże tradycje kolędnicze podtrzymuje je głównie w małych miejscowościach i wsiach, gdzie jeszcze można usłyszeć i zobaczyć kolędników niosących dobrą nowinę: " Bóg się rodzi !".


Tak było dawniej,
gdy chłopcy z gwiazdą
po wsi chodzili,
uszy zmrozili.

Kolędowali,
życzeń składali
moc gospodarzom,
aby się darzył

ten Nowy Roczek
już od początku
i aż do końca
w powodzi słońca.

Życzyli łaski
Ziemi Podlaskiej,
a od Dzieciny
- szczęścia rodzinom.


Fragnent wiersza Jadwigi Zgliszewskiej "Kolędowanie"

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
DANBUS
Zakład stolarski
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze