• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 20 marzec 2016 12:06

Święta w Hiszpanii

Napisane przez KS

Mijają kolejne dni Wielkiego Postu...więc postanowiłem przybliżyć obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w Hiszpanii.
Jeszcze tak niedawno obserwowaliśmy zacięte próby przywrócenia dnia wolnego w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Mieliśmy okazję wysłuchania przeróżnych argumentów, kalkulacji strat, jakie ten kolejny wolny dzień przyniesie naszej Ojczyźnie. W Europie są jednak państwa, które wykorzystują różne okazje do świętowania.

Do takich niewątpliwie należy Hiszpania. To, co zachwyca w kulturze hiszpańskiej, to spontaniczność, otwartość i szczerość. Hiszpanie mają łatwość jednoczenia się w przeżywaniu tragedii narodowych, jak i wspólnego radowania się. Wszystkie święta maryjne, wspomnienia patronów miast czy prowincji są dniami wolnymi od pracy. W Pampelunie tak się to wszystko składa, że pierwszy tydzień grudnia jest wolny (03.12- św. Franciszka Ksawerego, 06.12- Dzień Konstytucji, 08.12 – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP). W pozostałe dni nie ma sensu iść do pracy, przecież jutro, pojutrze kolejne święto!
W sposób szczególny i z wielkim zaangażowaniem obchodzony jest Wielki Tydzień - La Semana Santa. Trudno nam to sobie wyobrazić, ale jest on całkowicie wolny od pracy. Transport w miastach jest zakazany. Dla Hiszpanów jest to czas, kiedy mogą spotkać się z przyjaciółmi przy szklaneczce dobrego wina. Nie znaczy to, że w tym czasie w miasteczkach panuje długa, monotonna cisza i nuda. Wręcz przeciwnie, miasta i wsie zaczynają żyć. Mieszkańcy jednoczą się w wielkich przygotowaniach. Niejeden z kapłanów dopytuje, po co to wszystko. Przecież Wielki Tydzień czy późniejsze Triduum Sacrum to i tak wytężona praca dla księży. W Hiszpanii ta intensywna praca jest udziałem każdego, kto choć odrobinę czuję więź z Kościołem. Każdego dnia Wielkiego Tygodnia organizowane są procesje. W niektórych miastach spotykamy bractwa religijne, które odpowiadają za organizowanie tych ceremonii. Tradycja bractw wywodzi się z XIII wieku, ale szczególnie rozwinęła się w wieku XV i XVI. Obecnie w Hiszpanii istnieje około 60 bractw, z których najstarsze „ El Silencio” (Cisza) powstało w 1340 roku. Podczas Wielkiego Tygodnia członkowie tych organizacji religijnych niosą ulicami tzw. Pasos - ogromne, ważące nawet trzy tony platformy, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej, a także całe sceny religijne: „Ostatnią wieczerzę”, „Pocałunek Judasza”, „Zaparcie się Piotra”, „Biczowanie”. Wiele z „pasos” to prawdziwe dzieła sztuk i - w srebrze, kości słoniowej czy drewnie. W procesji biorą udział osoby przebrane za pokutników, żołnierzy rzymskich, rycerzy w zbrojach. Za nimi podąża tzw. Grupa Starego Testamentu, dzieci i dorośli z palmami oraz długi korowód chłopów. Pochód zamykają przedstawiciele duchowieństwa oraz policja miejska w strojach galowych. Wspólnoty starają się o bogatą oprawę. Często wynajmuje się orkiestrę z sąsiedniego, większego miasta. Wszystko to czynione jest z teatralnym rozmachem. Procesji przewodniczy kapłan, który w kulminacyjnym punkcie wygłasza kazanie. Dwukrotnie przewodniczyłem Liturgii Wielkiego Tygodnia. Jednego roku w Quismondo (diecezja Toledo) i kolejnego w Ares (diecezja Santiago de Compostela). Dla zobrazowania powiem, że w ciągu takiego tygodnia wygłasza się ok. 20 kazań! W większych miastach, gdzie jest kilka bractw, można spotkać procesje dzienne i nocne. Może się zdarzyć, że jednocześnie wędruje do dziewięciu procesji. Po takiej uroczystości Hiszpanie jednoczą się na wspólnym posiłku, przekąskach w pobliskim barze. Bardzo ciekawym zwyczajem jest „święconka’’. Podczas Mszy Zmartwychwstania Pańskiego około godziny 12:00 (nikt wcześniej nie wstanie) Hiszpanie błogosławią bollo, jest to rodzaj okrągłej bułki drożdżowej z całymi, włącznie ze skorupkami, ugotowanymi jajkami. Po zakończonej Eucharystii, dzielą się nią z każdym napotkanym człowiekiem. W tym klimacie wzajemnej miłości i solidarności wracają do domów. Natomiast w poniedziałek idą już do pracy.

Ks. Karol Sokołowski

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot