• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 20 marzec 2016 12:06

Święta w Hiszpanii

Napisane przez KS

Mijają kolejne dni Wielkiego Postu...więc postanowiłem przybliżyć obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w Hiszpanii.
Jeszcze tak niedawno obserwowaliśmy zacięte próby przywrócenia dnia wolnego w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Mieliśmy okazję wysłuchania przeróżnych argumentów, kalkulacji strat, jakie ten kolejny wolny dzień przyniesie naszej Ojczyźnie. W Europie są jednak państwa, które wykorzystują różne okazje do świętowania.

Do takich niewątpliwie należy Hiszpania. To, co zachwyca w kulturze hiszpańskiej, to spontaniczność, otwartość i szczerość. Hiszpanie mają łatwość jednoczenia się w przeżywaniu tragedii narodowych, jak i wspólnego radowania się. Wszystkie święta maryjne, wspomnienia patronów miast czy prowincji są dniami wolnymi od pracy. W Pampelunie tak się to wszystko składa, że pierwszy tydzień grudnia jest wolny (03.12- św. Franciszka Ksawerego, 06.12- Dzień Konstytucji, 08.12 – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP). W pozostałe dni nie ma sensu iść do pracy, przecież jutro, pojutrze kolejne święto!
W sposób szczególny i z wielkim zaangażowaniem obchodzony jest Wielki Tydzień - La Semana Santa. Trudno nam to sobie wyobrazić, ale jest on całkowicie wolny od pracy. Transport w miastach jest zakazany. Dla Hiszpanów jest to czas, kiedy mogą spotkać się z przyjaciółmi przy szklaneczce dobrego wina. Nie znaczy to, że w tym czasie w miasteczkach panuje długa, monotonna cisza i nuda. Wręcz przeciwnie, miasta i wsie zaczynają żyć. Mieszkańcy jednoczą się w wielkich przygotowaniach. Niejeden z kapłanów dopytuje, po co to wszystko. Przecież Wielki Tydzień czy późniejsze Triduum Sacrum to i tak wytężona praca dla księży. W Hiszpanii ta intensywna praca jest udziałem każdego, kto choć odrobinę czuję więź z Kościołem. Każdego dnia Wielkiego Tygodnia organizowane są procesje. W niektórych miastach spotykamy bractwa religijne, które odpowiadają za organizowanie tych ceremonii. Tradycja bractw wywodzi się z XIII wieku, ale szczególnie rozwinęła się w wieku XV i XVI. Obecnie w Hiszpanii istnieje około 60 bractw, z których najstarsze „ El Silencio” (Cisza) powstało w 1340 roku. Podczas Wielkiego Tygodnia członkowie tych organizacji religijnych niosą ulicami tzw. Pasos - ogromne, ważące nawet trzy tony platformy, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej, a także całe sceny religijne: „Ostatnią wieczerzę”, „Pocałunek Judasza”, „Zaparcie się Piotra”, „Biczowanie”. Wiele z „pasos” to prawdziwe dzieła sztuk i - w srebrze, kości słoniowej czy drewnie. W procesji biorą udział osoby przebrane za pokutników, żołnierzy rzymskich, rycerzy w zbrojach. Za nimi podąża tzw. Grupa Starego Testamentu, dzieci i dorośli z palmami oraz długi korowód chłopów. Pochód zamykają przedstawiciele duchowieństwa oraz policja miejska w strojach galowych. Wspólnoty starają się o bogatą oprawę. Często wynajmuje się orkiestrę z sąsiedniego, większego miasta. Wszystko to czynione jest z teatralnym rozmachem. Procesji przewodniczy kapłan, który w kulminacyjnym punkcie wygłasza kazanie. Dwukrotnie przewodniczyłem Liturgii Wielkiego Tygodnia. Jednego roku w Quismondo (diecezja Toledo) i kolejnego w Ares (diecezja Santiago de Compostela). Dla zobrazowania powiem, że w ciągu takiego tygodnia wygłasza się ok. 20 kazań! W większych miastach, gdzie jest kilka bractw, można spotkać procesje dzienne i nocne. Może się zdarzyć, że jednocześnie wędruje do dziewięciu procesji. Po takiej uroczystości Hiszpanie jednoczą się na wspólnym posiłku, przekąskach w pobliskim barze. Bardzo ciekawym zwyczajem jest „święconka’’. Podczas Mszy Zmartwychwstania Pańskiego około godziny 12:00 (nikt wcześniej nie wstanie) Hiszpanie błogosławią bollo, jest to rodzaj okrągłej bułki drożdżowej z całymi, włącznie ze skorupkami, ugotowanymi jajkami. Po zakończonej Eucharystii, dzielą się nią z każdym napotkanym człowiekiem. W tym klimacie wzajemnej miłości i solidarności wracają do domów. Natomiast w poniedziałek idą już do pracy.

Ks. Karol Sokołowski

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Opał klasy PREMIUM
DANBUS
Zakład stolarski

Najnowsze komentarze