• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 09 kwiecień 2016 09:09

Z wycieczki z kleszczem

Napisała

I pakietem "przekazanych" przez pajęczaka bakterii wywołujących boreliozę. Taki scenariusz spotyka najczęściej nie, jak przyjęło się myśleć, osoby związane zawodowo z lasem, a tych, którzy na terenach zalesionych przebywają rekreacyjnie. Na szczęście nie powtarza się nagminnie, choć według danych Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczących powiatu augustowskiego w ostatnim roku nastąpił wzrost zachorowań na boreliozę.

Z informacji zreferowanych na ostatnich obradach sesji Rady Powiatu w Augustowie o stanie bezpieczeństwa sanitarnego wynika, że w roku 2015 zanotowano o 7 więcej zgłoszeń choroby odkleszczowej niż w 2014. Tylko trzy z 37 przypadków boreliozy dotyczyły pracowników leśnych. Czterokrotnie więcej pacjentów dotkniętych boreliozą było związanych z rolnictwem. Najwięcej zachorowań, bo aż 22, odnotowano u osób rekreacyjnie zapuszczających się na łono natury.

Jak widać, potencjalnym żywicielem kleszczy może być każdy. Co więcej na atak jesteśmy narażeni nie tylko w lasach, lecz także w parkach, ogródkach działkowych, na trawnikach. Kleszcze uaktywniają się już wczesną wiosną. W tym roku, z racji na łagodną zimę, można spodziewać się ich prawdziwego wysypu. Województwo podlaskie, obok Warmii i Mazur oraz Mazowsza, jest najbardziej narażone na plagę tych przenoszących groźne choroby pajęczaków. Po wyprawach w plener najlepiej więc dobrze sprawdzić, czy wróciliśmy z nich sami, a nie z niechcianym towarzyszem.

Więcej w tej kategorii: « Środki się znalazły Magiczny ptak »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze