• 1
  • 2
  • 3
środa, 25 maj 2016 18:14

Ptak augustowskich jezior

Napisane przez IT

Łabędź niemy, obok kaczek, jest najczęściej spotykanym ptakiem na augustowskich jeziorach. Spośród pozostałych przedstawicieli gatunku wyróżnia go czerwony dziób z czarnym guzem. Widok łabędzia z jego smukłą szyją i śnieżnobiałym upierzeniem przywodzi na myśl pływającą żaglówkę i przyciąga spojrzenia.

Łabędzie nieme jeszcze kilkadziesiąt lat temu były ptakami stroniącymi od ludzi. Dokarmiane, zatraciły pierwotny lęk przed człowiekiem i obecnie można je spotkać na niemal każdym większym akwenie słodkowodnym. Pamiętać jednak trzeba, że łabędzie mają bardzo rozwinięty instynkt terytorialny. Swojej przestrzeni i rodziny bronią za wszelką cenę. Dlatego lepiej nie podchodzić i nie podpływać do łabędzi zbyt blisko, by nie narazić się na atak. Uderzenie skrzydłem może dla dorosłego skończyć się boleśnie, a dziecku wyrządzić krzywdę.

Wbrew nazwie łabędź niemy nie jest wcale niemową. Wydaje charakterystyczny syk, gdy czuje się zagrożony. Wtedy lepiej szybko oddalić się na bezpieczną odległość i podziwiać łabędzia, jak mknie po wodach jeziora.

Łabędzie to piękne i lubiane ptaki, przede wszystkim za znaną każdemu dziecku baśń o Brzydkim Kaczątku. Są także symbolem wierności i miłości. Łączą się w pary na całe życie a po śmierci jednego z nich drugi często pozostaje samotny. Dlatego motyw łabędzia często wykorzystują nowożeńcy, którzy ozdabiają figurkami łabędzia weselne torty lub stroją auta, wierząc, że przyniesie im to szczęście w małżeństwie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot