• 1
  • 2
niedziela, 12 czerwiec 2016 08:47

Śnieg w lipcu

Napisane przez IT

Śnieg w lipcu – słowa brzmią niewiarygodnie, ale taka sytuacja zdarzyła się na naszych terenach kilkadziesiąt lat temu. Pani Irena, dziś mieszkająca w Kopcu w gminie Sztabin, podzieliła się z nami swymi wspomnieniami.

Dziś pani Irena jest starszą panią, ale bardzo dobrze pamięta śnieg, który spadł w lipcu w miejscowości Grodzisk w gminie Suchowola oraz najbliższej okolicy: "W kilku wioskach spadł, tak jak chmura naszła". Wszystko działo się po drugiej wojnie światowej, w latach 40-tych. Nasza rozmówczyni dokładnego roku nie pamięta, była wtedy kilkunastoletnią dziewczyną. „Ludzie mówili, że nie dość, że wojna wyniszczyła, to jeszcze śnieg pada, że to zły znak z nieba”. Po chwili zadumy dodaje: „Strasznie to wyglądało”.

Biały puch spadł z nieba na początku lipca. "Samo zaczynały te ziarka w kłosach się robić, jak ten śnieg napadał. O, takie maleńkie" – wskazuje na koniuszek palca. A pogoda nie rozpieszczała temperaturami. „Taki chłodniejszy był czas, nie tak jak w żniwa, że gorąco. A potem, jak zaczął, ja wiem, może ze dwa dni padał. Tak, że żyto na polach to pokładło. Leżały kłosy na ziemi przykryte, może z kilka centymetrow napadało?” – próbuje przypomnieć nasza rozmówczyni. Po chwili kontynuuje: „Niektóre ludzie, jak ten śnieg przestał padać, to brali tyczki i podnosili to zboże. Ale niczego nie było zbierać potem. A inne ludzie, co zostawili naturze to żyto, jak śnieg stopniał, to trochę zebrali ziaren”. Niestety ziarno zmarzło a kłosy sczerniały. „Chleba z tego żyta nic nie było. Wymłócili ile tego ziarka było i jak upiekli chleb to taki czarny był. A trzeba było coś jeść przecież, po wojnie bieda w domach”.
Gospodarze znaleźli jedyne możliwe rozwiązanie. „Jak nie było zboża u nas, to pamiętam, jak wozem jeździli do Suchowoli i Augustowa. Tam Mazury przywozili zboże i handlowali, bo u nich śnieg nie padał” – kończy opowieść pani Irena.

Od kilku nocy mieszkańcy podaugustowskich wsi odnotowują przygruntowe przymrozki. Choć takie anomalie pogodowe jak opisane powyżej zdarzają się naprawdę rzadko, to miejmy nadzieję, że chłodny tegoroczny czerwiec nie zaskoczy nas śniegiem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot