• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 21 czerwiec 2016 12:55

Na jagody

Napisane przez IT

Sezon owocowy w pełni. Na straganach królują jeszcze truskawki i czereśnie, ale powoli wkraczamy w czas zbioru owoców leśnych. Na miejskim bazarze w Augustowie już można kupić borówki czarne i poziomki.

Sezon na borówkę czarną, popularnie zwaną jagodą lub czernicą, rozpoczął się dość wcześnie, ale dojrzałych owoców jest jeszcze niewiele. Pełnia zbiorów ruszy, jak zwykle, na początku lipca. Dzięki temu, że w maju nie było przymrozków (wtedy jest czas zawiązywania owoców) jagód w lasach jest sporo, ale z powodu suszy na razie owoce są drobne. Jeżeli doczekamy się deszczu i cieplejszych dni, to tegoroczny sezon jagodowy może być całkiem udany. Na razie cena borówki czarnej na augustowskim bazarze waha się od 3,00 do 3,50 zł za szklankę.

O tym, że jagody leśne są przepyszne, nie trzeba nikogo przekonywać. Nic nie może się równać ze smakiem domowych pierogów z jagodami, posypanych cukrem i polanych śmietaną czy drożdżowych bułeczek – jagodzianek. Popularna też jest zupa z jagód z makaronem lub kluseczkami, podawana na ciepło lub jako chłodnik. Każda gospodyni ma swój sposób na wykorzystanie tych owoców w kuchni.

Jagody jedzmy też na zdrowie – dobrze wpływają na kondycję oczu, wzmacniają naczynia krwionośne, były stosowane w leczeniu cukrzycy.

Zbieranie jagód w lesie kojarzy się niewątpliwie z polskim latem. Nadal jest to dobre źródło dochodu – przydrożni sprzedawcy runa leśnego to częsty widok na polskich drogach. Dawniej bardziej popularne były punkty skupu istniejące prawie w każdej większej wsi. Na jagody warto też jest wybrać się z całą rodziną i spędzić ten czas rekreacyjnie na łonie natury.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot