• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 24 październik 2016 13:19

Czas zadumy i refleksji

Napisane przez IT

Już za tydzień, 1 i 2 listopada, w dniu Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych. Przygotowania do tych świąt już się rozpoczęły - można zauważyć na alejkach cmentarnych wzmożony ruch osób z grabkami, wiaderkami czy środkami czystości, w marketach i straganach pojawił się ogromny wybór zniczy, kwiatów i wiązanek.

Dziś nie wyobrażamy sobie by na miejscu wiecznego spoczynku naszych bliskich mogło zabraknąć wielobarwnych chryzantem czy stale palących się zniczy, których wieczorny płomień zapiera dech w piersiach. Nie zawsze jednak tak było.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu groby były bardzo skromne - kopiec usypanej ziemi i wbity drewniany lub żelazny krzyż, wskazujący na wyznanie zmarłego. Cmentarza nie odwiedzało się często, to było miejsce sacrum, należące do świata tajemniczego, nieziemskiego. Zmarłych krewnych odwiedzano na cmentarzu najczęściej w dzień Zaduszny, czyli poświęcony duszom tych wszystkich zmarłych, którzy oczekują w czyśćcu na wieczne zbawienie. Na wsiach groby na czas listopadowych świąt ozdabiano igliwiem świerkowym a pamięć o zmarłych oddawano zapaleniem zwykłej cienkiej świeczki, której płomień mimo wszystko wiatr szybo gasił. Później zaczęto dodawać do igliwia inne ozdoby, takie jak kwiaty z bibuły lub żywe, np. śnieguliczkę. W latach siedemdziesiątych na wiejskich nekropoliach zaczęto stawiać pomniki cementowe, grysikowe. W miejsce świec pojawiły się znicze gliniane, przez niektórych zwane „jezuskami”. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych królowały na polskich cmentarzach. Wyparte zostały przez znicze z przykrytym wieczkiem, dla ochrony płomienia. Różnorodność ich kształtów i kolorów jest obecnie bardzo duża.

Zabiegani w tym przedświątecznym okresie nie zapomnijmy o istocie listopadowego święta. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny powinny być dla nas czasem zadumy i refleksji nad śmiercią i życiem. A pamięć o naszych krewnych, przyjaciołach, sąsiadach, którzy odeszli z tego świata okazujemy modlitwą i zapaleniem płomienia nadziei na życie wieczne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot