• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 12 styczeń 2017 11:49

Zimowe dokarmianie

Napisane przez  IT
Zdjęcie: pixabay Zdjęcie: pixabay

Mroźna i śnieżna zima jest trudnym okresem dla dzikiej zwierzyny, która ma problem z poszukiwaniem pożywienia. Na ratunek spieszą wtedy leśnicy i myśliwi.

Zimą sarny, dziki, jelenie, zające, łosie i inne zwierzęta z naszych lasów, gdy ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu, mają ograniczony dostęp do pokarmu. Czasem zdarza się, że opuszczają swoje bezpieczne kryjówki i pojawiają się w pobliżu osiedli ludzkich. Kilka dni temu, w siarczysty mróz, na jednej z ulic w Augustowie w dzielnicy Glinki na nocny spacer wybrał się nasz swojski szaraczek. Zając przykicał prawdopodobnie z pobliskiego sadu w okolice domów jednorodzinnych, licząc zapewne na jakiś smaczny kąsek. Znawcy tematu przestrzegają jednak, by na własną rękę nie dokarmiać dzikich zwierząt.

Z zasady nie należy dokarmiać dzikiej zwierzyny ani ptaków gdy temperatura za oknem nie spada poniżej zera. Chodzi o to, by nie zakłócić instynktu samodzielnego zdobywania żeru. W mroźną pogodę leśnej zwierzynie przetrwać trudny czas pomagają leśnicy i myśliwi. Do wystawionych specjalnie paśników przywożą karmę i lizawki (czyli bloki soli), a także tzw. drzewa zgryzowe (by jeleniowate miały dostęp do kory i nie niszczyły młodego drzewostanu). Na jakie smakołyki mogą liczyć zwierzęta? - Najpierw organizujemy zbiórkę a później rozwozimy pożywienie po miejscach żerowania zwierząt. Głównie są to ziemniaki, żołędzie, buraki, owies, kukurydza, siano polne – każdy znajdzie coś dla siebie. Zazwyczaj pojawiamy się raz w tygodniu, czasem dwa razy. Ale to tylko przy naprawdę silnych mrozach i dużej pokrywie śniegu. Wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych – usłyszeliśmy od leśniczego.

Pierwsze dokarmianie w tym roku już się odbyło, kolejne zależą od tego jaka będzie tegoroczna zima. Kilka poprzednich było na tyle łagodnych, że zwierzęta dobrze radziły sobie same.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^