• 1
  • 2
piątek, 13 styczeń 2017 13:03

Czy taki pechowy?

Napisane przez IT
Zdjęcie: pixabay Zdjęcie: pixabay

„Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze...” - śpiewała przed laty na przekór panującemu przesądowi Kasia Sobczyk. Takie przekonanie, że trzynastka, a w szczególności występująca jako data przypadająca w piątek, przynosi szczęście a nie pecha podziela wiele osób. Skąd jednak wzięła się niesława rzekomo pechowego „piątku trzynastego” ?

Trzynasty dzień miesiąca przypadający dodatkowo w piątek to dla wielu wyznacznik przerażającego pecha. W tym dniu nic się nie udaje, dlatego lepiej nie zaczynać nowej pracy czy podejmować życiowych decyzji. Niektórzy wolą nawet nie wychodzić z domu. Ale podobno żeby zminimalizować feralne działanie tego dnia najlepszym rozwiązaniem jest założenie ubioru z dnia poprzedniego, gdyż z kolei dwunastka jest liczbą szczęśliwą. Stąd też niektórzy doszukują się w numerologii początków traktowania liczby trzynaście za pechową. Powszechne jest przekonanie, że po szczęściu musi spotkać nas przecież coś złego.

Odniesień do nieprzyjaznej człowiekowi liczby 13 jest zresztą więcej, poczynając już od czasów przedchrześcijańskich. W kulturze żydowskiej liczba ta symbolizuje śmierć i katastrofę. Z kolei dla chrześcijan to dzień ukrzyżowania Jezusa, poprzedzony Ostatnią Wieczerzą, na której było trzynastu biesiadników. Podobno tego dnia odbywały się też średniowieczne sabaty czarownic. Konkretnie zaś przesąd pechowego piątku ma pochodzić od piątku trzynastego, w którym francuski król Filip IV fałszywie oskarżył o herezję Templariuszy, po czym zakonników spalono na stosie. Wcześniej zdążyli jednak rzucić klątwę na króla i papieża. Obaj zmarli w ciągu kolejnego roku.

Można śmiało powiedzieć, że przypadający dziś „piątek trzynastego” jest jednym z najpopularniejszych przesądów, znanym nie tylko w Polsce ale też wielu krajach europejskich czy nawet odległych Filipinach. Zupełnie inną sprawą jest, czy wierzymy w przynoszące pecha daty, przedmioty, zachowania, czynności.

Na wszelki wypadek informujemy, że kolejny (i ostatni w tym roku) „piątek trzynastego” przypada w październiku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.