• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 31 styczeń 2017 13:59

Idzie luty

Napisane przez IT
Zdjęcie: pixabay Zdjęcie: pixabay

Idzie luty, podkuj buty – mówi stare polskie przysłowie. Ale, jak słyszymy w mediach, najnowsze prognozy, dla zwyczajowo najzimniejszego miesiąca w roku, są bardziej optymistyczne. Tegoroczny luty ma przypominać bardziej marzec a zima powoli ustępować miejsca wiośnie. Czy zapowiedzi synoptyków się sprawdzą, przekonamy się na własnej skórze.

Skąd się jednak wzięła nazwa najkrótszego miesiąca w roku? Według wielkiego znawcy kultury i literatury polskiej oraz autora m.in. Słownika etymologicznego języka polskiego, Aleksandra Brücknera, właśnie srogim mrozom zawdzięcza luty swoją nazwę. Dawniej używano również określeń sieczeń lub strąpacz. Obecnie jeszcze można spotkać się z wyrażeniem "ale siecze", wypowiadanym przez starszych ludzi na bardzo mroźny dzień, zacinający deszcz lub wiejący silny wiatr.

Synoptycy zapowiadają szybkie nadejście tegorocznej wiosny. Stare przysłowie mówi jednak, że "gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to rzecz niewątpliwa". Jak będzie, czas pokaże. Wiadomo jest jednak, że wiosna, szybciej czy później, ale przyjść musi.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot