• 1
  • 2
wtorek, 07 luty 2017 13:22

Z rodzinnego archiwum

Napisane przez IT

Stare fotografie: pożółkłe, zniszczone przez czas, często niewyraźne, nadszarpane. Przechowywane pieczołowicie przez lata w rodzinnych albumach, oprawione i wiszące w wyeksponowanym miejscu na ścianie bądź złożone schludnie w szufladzie. Przeglądane z sentymentem. Często stanowią jedyne lub nieliczne pamiątkami po naszych przodkach.

To z fotografii rodzinnych możemy dowiedzieć się jak żyli, czym się zajmowali, jak wyglądali, jakie koleje losu były udziałem naszych dziadów czy pradziadów. Znajdziemy zdjęcia zarówno te bardzo osobiste, ukazujące sceny z życia rodzinnego, tego najbliższego. A inne wręcz przeciwnie - mówią o szerszej historii, regionu czy kraju. Jedną z takich fotografii jest zdjęcie z rodzinnego archiwum naszej czytelniczki, upamiętniające wizytę Józefa Piłsudskiego w Suwałkach w 1919 roku. - To cenna pamiątka w naszych zbiorach rodzinnych. Należała do mojego dziadka, Stanisława Walijewskiego, który służył w 41. Suwalskim Pułku Piechoty. Jego stopnia nie pamiętam. Myślę, że był raczej szeregowym żołnierzem – mówi pani Danuta, która udostępniła nam zdjęcie. Trochę niewyraźne - upływ czasu pozostawił na nim swój ślad. Nic dziwnego, to prawie stuletnia fotografia.

Zdjęcie jest niezwykłe, bo upamiętnia pierwszą (i najbardziej znaną) wizytę Józefa Piłsudskiego w Suwałkach po wyzwoleniu Suwalszczyzny w sierpniu 1919 roku. Zostało wykonane podczas uroczystej mszy, jaka odbyła się przed dzisiejszą kontkatedrą Św. Aleksandra. Świadczy o tym napis umieszczony na odwrocie: ”Msza polowa w Suwałkach podczas przybycia Piłsudskiego. Wrzesień 1919 r." Znamy także autora zdjęcia: „Wacław Żyliński. Kapral i fotograf 41.Suwalskiego p.p.", o którym wiadomo, że w późniejszych latach prowadził zakład fotograficzny w Wilnie. Na fotografii, w centralnym miejscu widzimy stojącego Naczelnika, który opiera się na szabli. Poniżej, na stopniach widać uczestników nabożeństwa, żołnierzy. - Dziadka nie ma na tym zdjęciu. Otrzymał je zapewne, jak wielu pozostałych żołnierzy, jako pamiątkę z uroczystości – snuje przypuszczenia pani Danuta.

Wiadomym jest, że Józef Piłsudski w owym czasie spędził w Suwałkach dwa dni. Przybył wieczorem 12 września i został serdecznie powitany przez społeczność lokalną: władze, mieszkańców i wojsko. Następnego dnia uczestniczył w nadaniu sztandaru 41. Suwalskiemu Pułkowi Piechoty, co miało miejsce po zakończeniu uroczystej mszy polowej na schodach kościoła św. Aleksandra, którą odprawił ksiądz Stanisław Szczęsnowicz. Sztandar, ufundowany przez mieszkańców Suwałk, z rąk Piłsudskiego odebrał dowódca pułku, mjr Mieczysław Mackiewicz. Jako jeden z nielicznych pułków w międzywojennej Polsce nosił zaszczytne imię Józefa Piłsudskiego.

- Zachowało się w naszym archiwum rodzinnym kilka takich zdjęć z czasów wojskowych dziadka, a te z Piłsudskim jest najcenniejsze. Synowie nawet na lekcje historii do szkoły nosili je i pokazywali. Zawsze wzbudzało wielkie zainteresowanie – wspomina nasza czytelniczka.

Zachęcamy do poszukiwań w rodzinnych archiwach. Z pewnością wśród czarno-białych fotografii znajdą się prawdziwe perełki, dzięki którym wzbogacimy (bądź odkryjemy nieznaną dotąd) historię swojej rodziny. Z pomocą przychodzi też internet. Jest wiele stron czy portali (także w naszym regionie), gdzie zamieszczane są stare zdjęcia. I przybliżają dzieje lokalnych społeczności widziane w obiektywie aparatu fotograficznego.

Więcej w tej kategorii: « Idzie luty Pociąg do miłości »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.