• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 01 kwiecień 2017 00:27

Prima Aprilis – dlaczego robimy sobie żarty?

Napisane przez  KR
Źródło: fotolia.com Źródło: fotolia.com

W wielu krajach świata dzień 1 kwietnia jest obchodzony jako dzień żartów, psikusów oraz robienia sobie różnego rodzaju kawałów. Skąd pochodzi ta tradycja i dlaczego ją obchodzimy?

Prima Aprilis z łacińskiego oznacza dosłownie 1 kwietnia i jest to dzień, w którym robimy sobie żarty, nabieramy inne osoby opowiadając niestworzone historyjki, próbujemy za wszelką cenę oszukać naszych rozmówców. Te anegdoty również coraz częściej opowiadane są w mediach, które celowo wprowadzają nas w błąd podając nieprawdziwe, często zabawne i niewiarygodne informacje. Dlaczego akurat 1 kwietnia urządzamy sobie takie żarty? Skąd pochodzi ta tradycja? Ta kwestia nie jest niestety do końca wyjaśniona.

Niektóre źródła podają, że Prima Aprilis wywodzi się z rzymskiego zwyczaju Cerialii, który odbywał się na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Legenda głosi, że Ceres, poszukując swojej porwanej córki, została oszukana, wyprowadzona w pole.

Inna teoria jest taka, że obchody 1 kwietnia wywodzą się z rzymskiego święta Veneralia, kiedy to powszechne były żarty, wygłupy, komiczne występy oraz przebieranki.

W roku 1582 Grzegorz VIII wprowadził nowy kalendarz chrześcijański, który mówił, że Nowy Rok rozpoczyna się z dniem 1 stycznia. Wiele osób jednak nie słyszało bądź nie wierzyło w tą reformę i nadal obchodziło Nowy Rok 1 kwietnia. Ludzie uświadomieni natomiast kpili z naiwności tych pierwszych robiąc im w tym dniu żarty i nazywając ich „kwietniowymi głupcami”.

Przypuszczenia są również takie, że tradycja Prima Aprilis zaczęła obowiązywać początkowo we Francji w 1564 roku. Wtedy to król Karol IX wprowadził reformę kalendarza, która zmieniała pierwszy dzień Nowego Roku z 1 kwietnia na 1 stycznia.

Prima Aprilis obchodzi się dziś w wielu krajach na świecie. W Wielkiej Brytanii nazywany jest on Dniem Głupców, we Francji Dniem Kwietniowej Ryby, w Portugalii mówi się o nim jako o Dniu Kłamstwa, w Rosji znany jest jako Dzień Śmiechu, na Litwie zaś jako Dzień Kłamcy. W Polsce nazywany jest po prostu „pierwszym kwietnia” i nikt z nas nie ma wątpliwości, że jest to dzień radosny i wypełniony żartami, które kierujemy do swoich bliskich, rodziny, znajomych, a czasami nawet do obcych osób. W tym roku również nie zapomnijmy o tej wesołej tradycji i „wykręćmy komuś numer”. Wesołego Prima Aprilis! J

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^