• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 09 kwiecień 2017 01:57

Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Dziś Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień.  W ten dzień, według tradycji, wszyscy chrześcijanie idą do kościoła poświęcić symboliczne palemki.

Skąd wzięło się to święto? Otóż jest to dzień, który  upamiętnia przybycie Jezusa Chrystusa wraz ze swoimi uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy. Kiedy Jezus wjeżdżał na osiołku do miasta, wierni na powitanie rzucali przed nim gałązki palmowe. Od tamtej pory palma stała się symbolem męczeńskiej śmierci oraz triumfu Jezusa. Na pamiątkę tych wydarzeń do dziś święcimy palemki w kościołach.

Według zwyczaju, który został wprowadzony już w XI wieku, palma powinna być wykonana z gałązek wierzby, może być również wypleciona z suszonych traw oraz kwiatów i przyozdobiona wstążkami. Pierwotnie miała być to wierzba, ponieważ symbolizuje ona zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palemki po poświęceniu wierni przechowują przez cały rok, ponieważ w następnym zostaną one spalone na popiół, którym w Środę Popielcową będą posypywane ich głowy.

Niedziela Palmowa zwiastuje święta wielkanocne rozpoczynając Wielki Tydzień, którego koniec przypada na Niedzielę Wielkanocną. Od 1986 roku, według woli papieża Jana Pawła II, niedziela ta jest również dniem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem, ale przypada zawsze dokładnie 7 dni przed Wielkanocą. W tym roku jest to dzień 9 kwietnia.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^