• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 09 kwiecień 2017 20:20

Głuszka przekazana

Napisane przez  RED

Dnia 23 marca 2017 roku leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej, przekazali do ogrodu zoologicznego w Warszawie głuszkę – tj. samicę głuszca. Jest to ptak, który pochodzi z dziko żyjącej populacji głuszców w Rosji, z regionu Kirowa. Głuszka przyjechała pod koniec września ubiegłego roku do Puszczy Augustowskiej wraz z 20 innymi ptakami, które po 30 dniowej kwarantannie zostały następnie wypuszczone na wolność, aby zasilić istniejącą na tym terenie populację głuszców.

Głuszec to duży i piękny kurak – waga samca może przekroczyć nawet 5 kg. Jest to gatunek zagrożony w Polsce i Europie. Od połowy XX wieku ma miejsce drastyczny spadek jego liczebności.

Translokacja głuszców z Rosji odbywa się w ramach projektu LIFE „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszców na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej", finansowanego ze środków Unii Europejskiej i środków Lasów Państwowych. Głównym celem projektu jest odbudowa i wzmocnienie rdzennej populacji głuszców w Puszczy Augustowskiej i zapewnienie im ochrony. Takie działania wymagają dłuższego okresu czasu. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2013 roku i potrwa do połowy 2018 roku. Do Puszczy Augustowskiej wsiedlono już około 100 głuszców pochodzących zarówno z Rosji jak i z krajowych hodowli. Nadleśnictwo Głęboki Bród stworzyło również własny Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców, który zapewni ptaki do wsiedlania po zakończeniu projektu.

Skuteczność wsiedlania głuszców pochodzących z dziko żyjących populacji jest wyższa niż ptaków z hodowli. Wypuszczane ptaki zaopatrywane są w nadajniki telemetryczne i dzięki temu ich dalsze losy mogą być monitorowane.

Głuszka w warszawskim ZOO dołączy do samca, który trafił do ogrodu zoologicznego z hodowli Nadleśnictwa Głęboki Bród dwa lata temu. Dzięki temu para będzie mogła wziąć udział jeszcze w tegorocznych tokach – godach tych ptaków. Ponadto, w odróżnieniu od ich naturalnego środowiska życia, w którym spotkanie głuszców bywa wręcz unikalne, para tych ptaków w ogrodzie zoologicznym zaprezentuje gatunek szerszemu gronu odbiorców.

Zdjęcie i tekst: Dorota Ławreszuk
Źródło: www.gleboki-brod.bialystok.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^