• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 09 kwiecień 2017 20:20

Głuszka przekazana

Napisane przez RED

Dnia 23 marca 2017 roku leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej, przekazali do ogrodu zoologicznego w Warszawie głuszkę – tj. samicę głuszca. Jest to ptak, który pochodzi z dziko żyjącej populacji głuszców w Rosji, z regionu Kirowa. Głuszka przyjechała pod koniec września ubiegłego roku do Puszczy Augustowskiej wraz z 20 innymi ptakami, które po 30 dniowej kwarantannie zostały następnie wypuszczone na wolność, aby zasilić istniejącą na tym terenie populację głuszców.

Głuszec to duży i piękny kurak – waga samca może przekroczyć nawet 5 kg. Jest to gatunek zagrożony w Polsce i Europie. Od połowy XX wieku ma miejsce drastyczny spadek jego liczebności.

Translokacja głuszców z Rosji odbywa się w ramach projektu LIFE „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszców na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej", finansowanego ze środków Unii Europejskiej i środków Lasów Państwowych. Głównym celem projektu jest odbudowa i wzmocnienie rdzennej populacji głuszców w Puszczy Augustowskiej i zapewnienie im ochrony. Takie działania wymagają dłuższego okresu czasu. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2013 roku i potrwa do połowy 2018 roku. Do Puszczy Augustowskiej wsiedlono już około 100 głuszców pochodzących zarówno z Rosji jak i z krajowych hodowli. Nadleśnictwo Głęboki Bród stworzyło również własny Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców, który zapewni ptaki do wsiedlania po zakończeniu projektu.

Skuteczność wsiedlania głuszców pochodzących z dziko żyjących populacji jest wyższa niż ptaków z hodowli. Wypuszczane ptaki zaopatrywane są w nadajniki telemetryczne i dzięki temu ich dalsze losy mogą być monitorowane.

Głuszka w warszawskim ZOO dołączy do samca, który trafił do ogrodu zoologicznego z hodowli Nadleśnictwa Głęboki Bród dwa lata temu. Dzięki temu para będzie mogła wziąć udział jeszcze w tegorocznych tokach – godach tych ptaków. Ponadto, w odróżnieniu od ich naturalnego środowiska życia, w którym spotkanie głuszców bywa wręcz unikalne, para tych ptaków w ogrodzie zoologicznym zaprezentuje gatunek szerszemu gronu odbiorców.

Zdjęcie i tekst: Dorota Ławreszuk
Źródło: www.gleboki-brod.bialystok.lasy.gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot