• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 15 kwiecień 2017 19:52

Tradycje i zwyczaje Wielkanocne

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym chrześcijańskim świętem, które obchodzimy na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedzone jest smutnym okresem Wielkiego Postu, natomiast same święta to czas radości i odnowy. Wielkanoc w naszym kalendarzu może wypaść najwcześniej dnia 21 marca, a najpóźniej dnia 25 kwietnia (w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca). Ostatnie trzy dni Wielkiego Postu - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są powszechnie jako Triduum Paschalne.

Dla większości chrześcijan święta rozpoczynają się zazwyczaj w sobotni poranek. W ten dzień bowiem, według tradycji, idziemy poświęcić nasze pokarmy. Do koszyczka wielkanocnego wkłada się między innymi ozdobione malowidłami jajka - symbol nowego życia, baranka - symbol umęczonego Jezusa, kawałek chlebka, szynkę, sól, pieprz, słodkiego zajączka i inne pokarmy. Z tak przygotowanym koszyczkiem wybieramy się do kościoła, aby ksiądz skropił wodą święconą pokarmy, które będziemy wspólnie spożywać przy świątecznym stole.

Post obowiązuje jeszcze w sobotę, nie należy wtedy spożywać potraw mięsnych ani wędliny. W niedzielę natomiast możemy cieszyć się suto zastawionymi stołami pełnymi dań mięsnych oraz pysznych szynek. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne Wielkanocne wypieki, to na stołach królują najczęściej baby wielkanocne i mazurki. Najważniejsze podczas tych świąt jest jednak jajko, które jemy podczas Wielkanocy najczęściej.

Niedzielnego poranka kościelne dzwony zwołują wiernych na Rezurekcję ogłaszając tym samym Zmartwychwstanie Chrystusa. Msza poprzedzona jest uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem, rozpoczynająca się przy Grobie Pańskim, a następnie dookoła kościoła. Hasłem, które przewodzi okresowi świąt Weilkanocnych w kościele jest radosne Alleluja.

W domach niedzielny ranek tradycyjnie rozpoczynamy uroczystym śniadaniem, przy którym dzielimy się jajkiem. Natomiast w poniedziałek na baczności muszą mieć się wszystkie dziewczyny, ponieważ w tym dniu obchodzony jest śmigus - dyngus, czyli inaczej lany poniedziałek. Panowie, według tradycji, polewają wtedy kobiety wodą lub perfumami.

Istnieje jeszcze mnóstwo innych wielkanocnych zwyczajów, które wywodzą się z bogatej tradycji ludowej, np. wieszanie Judasza, dziady śmigustne, palma wielkanocna, siuda baba. Są one jednak już dziś bardzo rzadko spotykane, a w miastach praktycznie nieznane.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Wrzesień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^