• 1
  • 2
  • 3
piątek, 26 maj 2017 11:50

Od przylotu do odlotu jaskółek

Napisane przez  RED
fot. Anna Jakimiuk fot. Anna Jakimiuk

W parkach, sadach i ogrodach, na przydrożach, przypłociach i rumowiskach, praktycznie wszędzie o tej porze roku możemy spotkać w naszej najbliższej przestrzeni Glistnik jaskółcze ziele.

Preferuje miejsca lekko zacienione, na glebach żyznych, próchnicznych oraz zasobnych w azot. Przystosowaniem do wzrostu na glebach żyznych i pulchnych jest pełnienie przez liście odziomkowe funkcji podporowych – odgięte na boki utrzymują w odpowiedniej pozycji chwiejnie osadzoną w miękkiej glebie roślinę.
Inne nazwy: jaskółcze ziele, glistewnik, ziele od brodawek, celidonia, cencylia, cyndalia, glistnik pospolity, złotnik, żółtnik.
Glistnik to bylina z rodziny makowatych. Występuje pospolicie w całej Europie i w północnej Azji. Według ludowej tradycji jego nazwa "jaskółcze ziele" pochodzi stąd, że kwitnie od przylotu do odlotu jaskółek.
Zarówno ziele, jak i korzeń glistnika używano do celów leczniczych już za czasów antycznych. Zalecano go wtedy przede wszystkim jako lek na żółtaczkę i przeciwgorączkowy.

W dawnej Polsce używano tej rośliny do odrobaczania przewodu pokarmowego, stąd jego nazwa glistnik, a także jako "pułapkę" na ptaki i ryby, podając im ziarna pszenicy wymoczone w pomarańczowym soku ziela. Cała roślina zawiera żółtopomarańczowy sok, wyciekający po złamaniu łodygi. W lecznictwie ludowym wielu krajów, ten sok od wieków uchodzi za skuteczny środek do leczenia brodawek i kurzajek.
Ziarno pszenicy moczone w soku glistnika służyło jako pułapka na ryby i ptaki.

Współczesna fitoterapia zaleca, aby sokiem przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Również współczesna medycyna do celów leczniczych używa zarówno ziela, jak i korzenia glistnika. Zawarte w nich substancje działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, narządów rodnych, a także oskrzeli. W związku z tym ziele glistnika stosuje się przy bólach brzucha spowodowanych kolką jelitową, wątrobową lub w obrębie dróg żółciowych i moczowych. Poza tym jest stosowany przy zaburzeniach wydzielania żółci, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w nieżytach gardła i oskrzeli oraz przy suchym kaszlu.
Dym powstający ze spalonej rośliny ma własności owadobójcze. Suche ziele palono m.in. na Podlasiu by wytępić muchy w domostwach.

Glistnik jaskółcze ziele to nie tylko szpecący chwast, ale roślina, której właściwości lecznicze są znane i udowodnione. Pamiętając o tym, że glistnik takie właściwości posiada, nie można jednak zapominać o jednym. To roślina, która zawiera w sobie związki trujące. W niewielkich dawkach leczą, w większych już nie. Warto mieć tego świadomość i decydując się na leczenie przy pomocy glistnika, robić to umiejętnie a najlepiej pod kontrolą lekarza. Takie działanie jest w naszym interesie.

Anna Jakimiuk
Źródło: www.bialystok.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^