Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 maj 2017 11:50

Od przylotu do odlotu jaskółek

Napisane przez RED
fot. Anna Jakimiuk fot. Anna Jakimiuk

W parkach, sadach i ogrodach, na przydrożach, przypłociach i rumowiskach, praktycznie wszędzie o tej porze roku możemy spotkać w naszej najbliższej przestrzeni Glistnik jaskółcze ziele.

Preferuje miejsca lekko zacienione, na glebach żyznych, próchnicznych oraz zasobnych w azot. Przystosowaniem do wzrostu na glebach żyznych i pulchnych jest pełnienie przez liście odziomkowe funkcji podporowych – odgięte na boki utrzymują w odpowiedniej pozycji chwiejnie osadzoną w miękkiej glebie roślinę.
Inne nazwy: jaskółcze ziele, glistewnik, ziele od brodawek, celidonia, cencylia, cyndalia, glistnik pospolity, złotnik, żółtnik.
Glistnik to bylina z rodziny makowatych. Występuje pospolicie w całej Europie i w północnej Azji. Według ludowej tradycji jego nazwa "jaskółcze ziele" pochodzi stąd, że kwitnie od przylotu do odlotu jaskółek.
Zarówno ziele, jak i korzeń glistnika używano do celów leczniczych już za czasów antycznych. Zalecano go wtedy przede wszystkim jako lek na żółtaczkę i przeciwgorączkowy.

W dawnej Polsce używano tej rośliny do odrobaczania przewodu pokarmowego, stąd jego nazwa glistnik, a także jako "pułapkę" na ptaki i ryby, podając im ziarna pszenicy wymoczone w pomarańczowym soku ziela. Cała roślina zawiera żółtopomarańczowy sok, wyciekający po złamaniu łodygi. W lecznictwie ludowym wielu krajów, ten sok od wieków uchodzi za skuteczny środek do leczenia brodawek i kurzajek.
Ziarno pszenicy moczone w soku glistnika służyło jako pułapka na ryby i ptaki.

Współczesna fitoterapia zaleca, aby sokiem przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Również współczesna medycyna do celów leczniczych używa zarówno ziela, jak i korzenia glistnika. Zawarte w nich substancje działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, narządów rodnych, a także oskrzeli. W związku z tym ziele glistnika stosuje się przy bólach brzucha spowodowanych kolką jelitową, wątrobową lub w obrębie dróg żółciowych i moczowych. Poza tym jest stosowany przy zaburzeniach wydzielania żółci, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w nieżytach gardła i oskrzeli oraz przy suchym kaszlu.
Dym powstający ze spalonej rośliny ma własności owadobójcze. Suche ziele palono m.in. na Podlasiu by wytępić muchy w domostwach.

Glistnik jaskółcze ziele to nie tylko szpecący chwast, ale roślina, której właściwości lecznicze są znane i udowodnione. Pamiętając o tym, że glistnik takie właściwości posiada, nie można jednak zapominać o jednym. To roślina, która zawiera w sobie związki trujące. W niewielkich dawkach leczą, w większych już nie. Warto mieć tego świadomość i decydując się na leczenie przy pomocy glistnika, robić to umiejętnie a najlepiej pod kontrolą lekarza. Takie działanie jest w naszym interesie.

Anna Jakimiuk
Źródło: www.bialystok.lasy.gov.pl