• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 08 czerwiec 2017 12:41

Dzwonek - kwiat łąk, leśnych polan i ogrodów

Napisał
fot. Anna Jakimiuk fot. Anna Jakimiuk

Anglicy mają bell flower lub bluebell, Rosjanie – kołokolczik, Francuzi, Włosi, Hiszpanie – campanulę a my Polacy mamy dzwonki.

Jest ich mnóstwo, bo aż trzysta gatunków. Bywają mocne lub wiotkie, miniaturowe lub postawne, rosną na łąkach, leśnych polanach, w górach i w ogrodach. Są niebieskie i fioletowe we wszystkich odcieniach, rzadziej białe albo różowe. W Polsce występuje kilka rodzajów dzwonka: m.in. brzoskwiniolistny, okrągłolistny, pokrzywolistny, jednostronny oraz rozpierzchły. I właśnie tego rozpierzchłego możemy spotkać niemal na każdej łące śródleśnej, polanie, parku czy nawet pastwisku.

Jest gatunkiem światłolubnym. Jego niebieskofioletowe kwiaty rozwijają się na końcach bocznych pędów. Otwierają się tylko w dzień przy pięknej pogodzie. Przywabiają pszczoły i trzmiele, które wchodzą głęboko do ich wnętrza, by spijać znajdujący się tam nektar. Zapylane są głównie przez pszczoły, a w przypadku ich braku dochodzi do samozapylenia.

Roślina ma cienki korzeń, wzniesioną i rozgałęzioną łodygę, nieco szorstko owłosioną. Liście dolne podłużnie łopatkowate, długości do 4 cm. Liście łodygowe krótsze i wąskie. Z zerwanego liścia wypływa sok mleczny.

Kwitnie od maja do sierpnia. Szeroko otwarte, niebieskie kwiaty zebrane są w luźny, rozgałęziony kwiatostan. Kwiaty ustawione są pionowo na długich szypułach. Korona jest rozcięta na pięć równych łatek.

Dzwonki to jedne z najwdzięczniejszych kwiatów lata i do tego niewymagające, dlatego też często wybieramy je do swoich przydomowych ogrodów. Zazwyczaj zadowalają się przeciętną ogrodową ziemią. Lubią miejsca słoneczne lub półcieniste, raczej wilgotne. Ale uwaga: nie przepadają za nadmiarem wilgoci. Warto też usuwać zwiędłe kwiaty. Wtedy roślina będzie dłużej pączkować i cieszyć oczy kolorem.

Sławę dzwonki zawdzięczały nie tylko urodzie – niektóre gatunki były popularnym przysmakiem. I tak jest do dnia dzisiejszego. Kucharze coraz częściej sięgają po liście dzwonka brzoskwiniolistnego, które można jeść ugotowane lub na surowo w sałatkach. W przypadku dzwonka jednostronnego, jadalne są także mięsiste białe korzenie. Na surowo w smaku przypominają rzodkiewkę.

Co ciekawe dzwonki posiadają również właściwości zdrowotne. Ich działanie wpływa kojąco na skórę, szczególnie dłoni i stóp. Kąpiele w naparze z płatków dzwonka poprawiają krążenie i działają uspokajająco. Natomiast maseczka z ich płatków doda blasku skórze. Tonik zrobiony z całych kwiatostanów doskonale zastąpi ten kupowany w sklepie.

Źródło: bialystok.lasy.gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot