• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 11 czerwiec 2017 12:55

Słuchaj dzieweczko ! Ona nie słucha.... Dlaczego?

Napisane przez EL
Źródło zdjęcia: Pixabay Źródło zdjęcia: Pixabay

Dzieci te wracają ze szkoły zmęczone, z bólem głowy, nauczyciele się skarżą, że nie rozumieją one, co się do nich mówi i często proszą o powtórzenie informacji, polecenia.
Podstawowe, audiometryczne badanie słuchu nie budzi u tych dzieci żadnych zastrzeżeń. Doskonale słyszą pojedyncze dźwięki, nawet z dużej odległości, ale gdy mają wyodrębnić poszczególne dźwięki z potoku mowy, sprawia im to trudność. To dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej.

Zaburzenie percepcji słuchowej jest najczęściej diagnozowane z powodu trudności, jakie napotykają dzieci w czasie nauki czytania i pisania. Różnicowanie dźwięków, ich analizowanie i syntetyzowanie dokonuje się na poziomie ośrodkowego układu nerwowego, głównie zaś w korze mózgowej. Jeśli słuchowe okolice kory mózgowej oraz niższe piętra struktur słuchowych są uszkodzone, procesy te przebiegają wadliwie.

"Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przebyte wcześniej choroby i urazy, np. zapalenie ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha, wcześniactwo, niedotlenienie w czasie porodu, przebyty uraz głowy, predyspozycje genetyczne, dysleksja" - powiedziała nam Elżbieta Drossel-Chilimoniuk, która zajmuje się terapią dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej. "Poza tym żyjemy w świecie chaosu dźwiękowego, z każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi dźwiękami: telewizor, radio, komputer, nie dajemy odpocząć naszemu układowi nerwowemu." A układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze dojrzały. Młody mózg nie daje sobie rady z przetwarzaniem jednocześnie zbyt dużej ilości informacji. "Niedobrze jest, jeśli nasza pociecha w wieku roku czy dwóch dostaje telefon albo tablet. Dźwięki tu są głośne, inwazyjne. Specjaliści uważają, że dziecko jest gotowe na zabawę z telefonem, tabletem dopiero koło 12 roku życia (!). Maluchy nie są w stanie przerobić tych wszystkich bodźców, które je atakują z urządzenia elektronicznego. " - dodała Elżbieta Drossel-Chilimoniuk.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż wg Dariusza Michałowskiego - Dyrektora naszej, augustowskiej Szkoły Muzycznej, poziom słuchu u zdających do szkół muzycznych z roku na rok jest gorszy. A przecież rodzice posyłają tam najczęściej dzieci, które wykazują jakieś zdolności , czy choć inklinacje w tym kierunku.
Jak więc możemy pomóc maluchom, by we współczesnym, zagonionym świecie nauczyły się słuchać, rozwijały zdolności syntezy i analizy informacji, by nie miały kłopotów z nauką czytania lub pisania?

Elżbieta Drossel-Chilimoniuk powiedziała nam, że zbawienny wpływ na kształtowanie uwagi u najmłodszych ma słuchanie muzyki np. Mozarta czy chorałów gregoriańskich . Stosuje się je w terapii dzieci z już zdiagnozowanymi zaburzeniami percepcji słuchowej. Jest to tzw. Metoda Tomatisa. Dzieci przez kilka miesięcy dwie godziny dziennie słuchają specjalnie dobranych utworów muzyki poważnej.

Z kolei w Metodzie Johansena, którą z powodzeniem stosuje Elżbieta Drossel-Chilimoniuk, dzieci przez dziesięć minut w ciągu dnia, najlepiej tuż przed spaniem, słuchają specjalnie dla nich stworzonych utworów. "Moje dzieci nazywają je muzyką kosmiczną" - śmieje się Elżbieta Drossel-Chilimoniuk. Obie metody przynoszą efekty.
Warto też zabrać dziecko na łono natury, do lasu, nad strumyk. Naturalne dźwięki działają wyciszająco i poprawiają zdolności percepcyjne.
Szacuje się, że około 2-3% populacji dzieci ma problemy wynikające z zaburzeń percepcji słuchowej. Na pewno taniej i lepiej jest problemom tym zapobiegać, niż potem je leczyć. Odrobina uwagi i nie "odstawianie" dziecka przed telewizor, tablet czy komputer z pewnością zaowocują u naszych pociech łatwiejszym startem w życie.

źródło: www.edukacja.edux.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
Foto Bajka - Fotograf
DANBUS
Eureka
Tepete - Auto zastępcze
Biuro Rachunkowe
GENERALI
Weterynarz