• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 23 lipiec 2017 14:09

Marzenie o rejsie

Napisane przez MC

„Port to są zaklęcia starych kapitanów, którzy chcą wyruszyć w jeszcze jeden rejs” - tak przed laty śpiewał Krzysztof Klenczon. Port to jednak nie jedyne miejsce, gdzie takich kapitanów można spotkać, podobnie jak „stare żaglowce, ginące na wygnaniu”.

Gdy dowiedziałem się, że na jednym z podwórek na Borkach znaleźć można żaglówkę z betonu, muszę przyznać, że w swym dyletanctwie pomyślałem: przecież to absurd! Jak beton może pływać? Przypomniała mi się od razu łódź podwodna szalonego wynalazcy z filmu „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę”, która po zwodowaniu nigdy się nie wynurzyła.

Taka już dola zatwardziałego humanisty, że czasem musi się zbłaźnić swoją niewiedzą. Właściciel łodzi, który uprzejmie zaprosił mnie do siebie, cierpliwie tłumaczył mi, w jaki sposób takie łodzie są konstruowane. Wie co mówi; ta stojąca u niego przed domem to jego własne dzieło.

Nie chce jednak, by robić z nim wywiad, czy choćby wymieniać jego nazwisko. „Wie pan, jak to jest. Zaraz się znajdzie ktoś, kto żwir przywiózł, ktoś, kto podwórka użyczył. Każdy by usiadł przy sterze, ale do wiosłowania nie ma nikogo. Żeby wypiąć pierś do orderu, to każdy pierwszy”.

Dla niego najważniejsze są łodzie, już odkąd jako dziecko, wychowujące się nad jeziorem, wycinał pierwsze łódki z kory. Ubolewa, że obecnie mało kto podziela jego pasję. Kolejne pokolenia jej nie podchwyciły. „Kiedyś aż biało na jeziorze było od żagli, a teraz każdy tylko przy brzegu” - konstatuje z żalem w głosie.

Choć jego łódź od wielu lat nie widziała wody, to oboje pewnie marzą, by ten stan rzeczy się zmienił. Plan jest taki, by dodać do łodzi żagiel i w przyszłym roku popłynąć w długi rejs, od maja do października.

Mimo że właściciel cały czas podkreśla, żeby o nim nie pisać, a skupić się tylko na łodzi, to trudno jest ich od siebie oddzielić. Pasjonat i jego dzieło, ukryci przed wzrokiem opinii publicznej, przypominają nam o tym, jak ważne jest odnalezienie w życiu tego, co się pokocha.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot