• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 24 lipiec 2017 12:16

Babel po augustowsku

Napisane przez MC
Źródło zdjęcia: Pixabay Źródło zdjęcia: Pixabay

Każde miasto, do którego ściągają turyści, w większym lub mniejszym stopniu rozbrzmiewa obcymi językami. Nie raz i nie dwa, nie znający lokalnego języka przybysze, potrzebujący pomocy miejscowych, usiłują uzyskać ją na różne sposoby. Zdarzają się przy tym także sytuacje o charakterze humorystycznym.

Miejsce: okolice targowicy, ulica Młyńska, niedaleko sklepu Jedynka. Czas: parę minut przed jedenastą. Zatrzymuje mnie starsza kobieta. „English, English?”, pyta. „Yes”, odpowiadam z dumą, robiąc w głowie szybki przegląd słówek, które mogą mi się teraz przydać.

Kobieta odwraca się w stronę swych towarzyszy – drugiej kobiety i mężczyzny – i temu ostatniemu daje znać, że może ze mną rozmawiać. Podchodzi więc do mnie i zaczyna zadawać pytanie... po niemiecku. Nigdy się tego języka nie uczyłem, potrafię go rozpoznać i na tym się kończy.

Tymczasem mój interlokutor, niezrażony moim zbaraniałym spojrzeniem, dopytuje dalej. Skupiam się jeszcze bardziej i jakimś cudem z jego słowotoku udaje mi się wychwycić słowa „wasser” i „brücke”, które jakimś cudem rozpoznaję. „Prosto i left”, wskazuję drogę, od nadmiaru emocji nie wiem już po jakiemu mam mówić.

Gdy cała grupa odchodzi we wskazanym przeze mnie kierunku, myślę sobie, że do tego typu sytuacji nie przygotuje człowieka szkolna lekcja. Tylko życiowe doświadczenie w pełni ukaże, że dwóch ludzi zawsze jest w stanie się ze sobą porozumieć. Życie w miejscu, które odwiedzają goście ze wszystkich stron świata, ułatwia to jeszcze bardziej. Wystarczy odrobina dobrej woli.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot