• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 27 lipiec 2017 10:37

Wszystkiego najlepszego!

Napisane przez  MC

Dzisiaj, 27 lipca, osiemdziesiąte czwarte urodziny obchodzi Stanisław Jędryka, reżyser niezapomnianych filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.

Stanisław Jędryka pochodzi z Sosnowca. W roku 1956 ukończył wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Warto wspomnieć o jednym z jego pierwszych filmów, krótkometrażowym „Zbiegu” na podstawie opowiadania Marka Hłaski.

Choć Jędryka kręcił również filmy traktowane jako „poważniejsze”, takie jak chociażby „Dom bez okien” czy „Umarłem, aby żyć”, najbardziej znany stał się dzięki współpracy z Adamem Bahdajem i ekranizacjom dzieł tego pisarza, począwszy od serialu „Do przerwy 0:1” z 1969 roku (powstała również wersja kinowa, „Paragon, gola!”).

Później powstały również ekranizacje powieści „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”. Popularnością cieszyła się również serialowa ekranizacja powieści Aleksandra Minkowskiego, „Szaleństwo Majki Skowron”. Seriale te charakteryzowały się niezwykłą pogodą ducha i bezpretensjonalnym promowaniem pozytywnych wartości.

Przygody młodych bohaterów zachwycają kolejne pokolenia, również te, które nie pamiętają już czasów, przedstawianych widzowi na ekranie. Wakacyjna pora to doskonała okazja, by przypomnieć sobie te dzieła, a najmłodszym pokazać je po raz pierwszy. Kto wie, może nawet w dobie internetu i smartphone'ów odkryją w nich coś dla siebie. A Stanisławowi Jędryce życzymy wszystkiego najlepszego!

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^