• 1
  • 2
  • 3
piątek, 28 lipiec 2017 12:01

Pamiątka z czasów grozy

Napisane przez  MC

Warto wybrać się na Rynek Zygmunta Augusta, by przyjrzeć się ofercie dostępnej tam podczas tak zwanych targów staroci. Pośród przedmiotów, które rzeczywiście zasługują tylko na takie miano, można odnaleźć również te, które każą się nam zatrzymać na chwilę i zadumać nad kolejami historii.

Na jednym ze stoisk, pośród licznych pamiątek, głównie wojennych lub ogólnie rzecz biorąc wojskowych, w jednej ze skrzynek odnaleźć można stosik obozowych opasek na ramię. Jedne z gwiazdą Dawida, inne z nazwą obozu, była też taka, którą, jak głosi wyszyty na niej napis, nosił kapo.

Sprzedawca zapewnia o ich autentyczności. Wskazuje na pozostałości pieczątek, odbitych na każdej z nich. Szyli je sami Żydzi, którym później przychodziło je nosić. Zimny dreszcz przechodzi po plecach, gdy teraz przekłada się je w palcach, kolejno im się przyglądając. Poraża myśl, że każda taka opaska oznacza istotę ludzką i jej tragiczne losy. Opasek na stoisku jest kilkanaście, a ile było ich wszystkich razem – to przechodzi ludzkie pojęcie.

Będzie to z pewnością gratka dla kolekcjonerów, ale i zwykły przechodzień nie przejdzie nad tym obojętnie. Jest to boleśnie wymowny symbol czasu, który tak naprawdę nie oszczędził nikogo.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Październik 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
Profensa
Esotiq
KA-MIX
Kreator Mody
^ REKLAMA ^