• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 22 sierpień 2017 10:16

Mamy w Augustowie

Napisane przez MC

Sylwia jest augustowianką, Honorata w Augustowie zamieszkała cztery lata temu. Poznały się i zaprzyjaźniły. – Tutaj nic się nie dzieje? To nieprawda! – mówią zgodnie. I udowadniają to swoimi działaniami.

Dziewczyny założyły Fundację Mamy Mamy. Ich pierwszym projektem były „Spotkania pod chmurką”. Wydarzenie trwało dwa dni. Zaproszeni goście, znani autorzy książek dla dzieci, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Anita Głowińska i Tomasz Samojlik, zgodzili się wystąpić bezpłatnie. Zorganizowano dla nich noclegi i od rana do wieczora odbywały się warsztaty. Założenie było takie, żeby ludzie wyszli z domu, co zawsze wiąże się z ogromnym ryzykiem związanym z pogodą, ale jak do tej pory nie była ona problemem. Każdy, kto wziął udział w wydarzeniu, był nim zachwycony. Do dzisiaj odbyły się już trzy edycje imprezy.

Sukces pierwszej inicjatywy był zachętą do dalszego działania. W ramach promocji czytelnictwa Fundacja Mamy Mamy zorganizowała „Niedzielne spotkania z książką”, podczas których dorośli wchodzili w role bohaterów bajkowych i czytali dzieciom książki. Po lekturze wszyscy wspólnie oddawali się kreatywnym zabawom. A to budowali wielki tekturowy wóz strażacki, a to zdobili tarczę rycerza lub robili biżuterię dla księżniczek.

Światowy Dzień Zespołu Downa–21 marca–był doskonałą okazją, by pokazać, że osoby niepełnosprawne są wśród nas i również potrzebują kontaktu. Wiele osób wciąż odwraca od nich wzrok. Potrzebny jest pierwszy krok, kto go zrobi, nie będzie później z pewnością przechodził obojętnie. Od 2015 roku odbyły się już trzy imprezy, za każdym razem oferujące coś innego. W tym roku dziewczyny przyprowadziły warsztaty plastyczno-malarskie z osobami z zespołem Downa i augustowską młodzieżą szkolną. Obrazy, które wtedy powstały, zawisły później w Miejskim Domu Kultury. Zarówno rodzice, jak i dzieciaki, przez cały rok czekają na ten dzień. Jest to dowód na to, jak istotny jest kontakt z ludźmi, proste spotkania, zwyczajne bycie razem, rozmowa.

Przygotowanie tego typu wydarzeń, dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, wymaga dużego nakładu pracy i przygotowań. Obie mamy robią wszystko same, po godzinach pracy, w wolnym czasie. Obiecują wkrótce znowu nas zaskoczyć, zaprosić na coś nowego. Warto więc odwiedzać ich stronę www.mamymamy.pl i śledzić profil w mediach społecznościowych. Nie przegapimy wówczas proponowanych atrakcji i wydarzeń kulturalnych kierowanych do całych rodzin.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot