• 1
  • 2
środa, 06 wrzesień 2017 20:34

Kargul i Pawlak przez szklaną szybę

Napisane przez EL
Źródło zdjęcia: Pixabay Źródło zdjęcia: Pixabay

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian jeśli chodzi o relacje społeczne, szczególnie chyba na wsi. Tu bowiem, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, głównie dzięki dotacjom, poziom życia podniósł się w krótkim czasie bardzo. Niestety, drastycznie wzrosła również dysproporcja między rolnikami posiadającymi duże gospodarstwa, a tymi tzw. małorolnymi.

I jak to w sytuacji dysproporcji bywa, pojawiło się zjawisko nie tyle konfliktów (te między ludźmi były zawsze, jak to potwierdzają Kargul i Pawlak we własnej osobie), ile alienacji. I to z dwojakich powodów. Człowiek, który szybko się bogaci, (w przeciwieństwie do swego sąsiada) sam zaczyna się alienować, może z obawy przed jawną zazdrością, oczekiwaniem pomocy z drugiej strony? U tego zaś, który doświadcza coraz większej dysproporcji poziomu życia między sobą, a sąsiadem na własną niekorzyść, w sposób naturalny rodzi się właśnie zazdrość.... Stąd wzrosła na wsi ilość donosów, drzwi domów są zamknięte na sąsiada, a plotkarstwo, cecha zaiste paskudna, pozostało....

Sytuacja niedostatku, zagrożenia, skłania ludzi do solidarności. Urealnia też rzeczywiste konflikty, rozbija tą "szklaną szybę" między Kargulem a Pawlakiem.... Czyni jednak relacje bardziej rzeczywistymi, prawdziwymi. A tylko w takich relacjach można tworzyć jakąkolwiek wspólnotę. Wspólnotowość na wsi zanika. Rodzice coraz rzadziej uczą dzieci zasad dobrej współpracy, a dziadkom włos jeży się na głowie... Czasy mogą bowiem zawsze się zmienić, o czym dziadkowie dobrze wiedzą. Czy wtedy zbiór indywidualności będzie w stanie stworzyć wspólnotę?

Nie należy nikomu życzyć niedostatku, choroby, zagrożenia. Dlaczego jednak dobrobyt tak bardzo degraduje ludzi? Działa jak cukier na zęby, psuje i niszczy. Tak niestety było zawsze i w tej kwestii na razie nic się nie zmieniło.

Niektórzy ludzie mawiają: "jak dzielisz się z innymi, twój majątek się mnoży". Może spojrzeć na naszą kieszeń i ekonomię z tej właśnie strony? Nie jest to ekonomia wykładana na uczelniach, ale podobno się sprawdza i to szczególnie długofalowo, pomaga przetrwać społecznościom, ba! rozwija je i wzmacnia. Jeśli przyjmiemy ją do serca, może doczekamy czasów, kiedy to Kargul i Pawlak rozbiją w drobny mak tę szklaną szybę między nimi, "podejdą do płota" i zaczną rozmawiać bo.... wreszcie się usłyszą.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.