• 1
  • 2
sobota, 23 wrzesień 2017 08:51

Oszpecona kamienica

Napisane przez EL

Przy Rynku Zygmunta Augusta pod nr 3 stoi zabytkowa kamienica z przełomu XIX i XX wieku. Niestety nie olśniewa ona obecnie ani mieszkańców, ani turystów swym pięknem.

Od pracowników Muzeum Ziemi Augustowskiej dowiedzieliśmy się, że w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku otynkowano jej parter, co zdecydowanie nie dodało budynkowi uroku, według niektórych wręcz go oszpeciło. Zniknęły dawniejsze zdobienia na parterze fasady, czyniąc z budynku przedziwne zestawienie. Do tego całość okraszono oknami PCV.

Kamienica przy Rynku od 1945 roku mieści pocztę. Zapytaliśmy więc zarządcę, jakie ma plany remontowe. Dowiedzieliśmy się, że Poczta Polska S.A. planuje w 2018 r. wykonanie napraw elewacji od strony zaplecza oraz malowanie elewacji frontowej na parterze.

Wygląda więc na to, iż historyczna kamienica na prawdziwe odrestaurowanie nie ma co liczyć. Wielka szkoda, ponieważ każdy budynek zachowujący swój dawny styl w miejscu wyłożonym obecnie kostką granitową jest na wagę złota.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot