• 1
  • 2
  • 3
sobota, 21 październik 2017 16:18

Halloween czyli "Dziady" na wesoło

Napisane przez EL
Wikipedia:By Gaudencio Garcinuño - originally posted to Flickr as halloweenDraganizer, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5125198 Wikipedia:By Gaudencio Garcinuño - originally posted to Flickr as halloweenDraganizer, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5125198

Współczesna rzeczywistość wyraźnie pokazuje, że lubimy się bać. Czy ma to związek z tym, że generalnie rzecz biorąc ani odzienia ani jedzenia nam nie brakuje? Dreszcz trwogi wydziela adrenalinę, a jeśli jest on zamknięty w okowach realnego bezpieczeństwa, może sprawiać przyjemność.

Czy na tym bazuje tak modne dziś święto: Halloween ? Powszechnie przyjmuje się, że to właśnie chęć oswojenia, ośmieszenia rzeczy strasznych, pragnienie zapanowania nad lękiem przed śmiercią leżą u źródeł halloweenowych tradycji. Pomijając fakt, że za świętem tym stoi obecnie olbrzymi przemysł, dreszcz przyjemności jaką niesie ze sobą ośmieszony strach przed śmiercią i rzeczywistością pozamaterialną, z pewnością napędza popularność święta.

Dotychczasowa, jeszcze żywa i współistniejąca w Polsce tradycja dni Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest bardzo poważna i choć chrześcijaństwo wyraźnie mówi w niej o radości Nieba, to jednak nasz ludzki umysł ograniczył się tu przede wszystkim do opłakiwania bliskich zmarłych, wspomnień i żalu. W tej tradycji nie udało się uwypuklić radości Nieba, jaką zapowiada Ewangelia czy Apokalipsa.
Może dlatego tak łatwo jej miejsce zajęła wesołkowatość, cukierek i psikus.

Bez wątpienia Halloween w wymiarze wiary jest świętem pogańskim, choć nie umywa się nawet do takich pogańskich obrzędów, jak choćby te zobrazowane w "Dziadach" Mickiewicza. Jest jednowymiarowy, plastikowy i traktuje człowieka jak istotę praktycznie bez wnętrza.

Być może ktoś się obruszy i powie na to, że zabawa i bezrefleksyjność są czasem każdemu należnym. Przepraszam jednak bardzo, od czego jest karnawał? Oprócz wesołkowatości, w każdym jest potrzeba przeżycia dogłębnej radości i jeśli chrześcijaństwo chce się obronić przed plastikowym Halloweenem, więcej o radości Nieba musi zacząć mówić...

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot