• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 05 listopad 2017 17:33

Starość i radość?

Napisane przez EL

Bezsprzecznie listopad jest miesiącem, który najbardziej kojarzy nam się z przemijaniem. I choć zimą ogołocone drzewa przykryte są milczącym śniegiem, a brak kwiatów i deficyt słońca mogłyby być lepszym pretendentem do skojarzeń z nim związanych, to jednak jesień, a szczególnie listopad najczęściej stawia przed nami pytanie o cel, sens i najpełniej ukazuje ulotność naszego życia.

Może to właśnie resztki spadających liści, których żywe, październikowe żółcie i czerwienie powoli tracą blask, brązowieją, a padający deszcz lub śnieg coraz głębiej wbija je w ziemię, nastrajają nas do takich refleksji.
Również tradycja i zwyczaje podążyły za tym skojarzeniem, w listopadzie właśnie ustanawiając święta tych, co odeszli i za którymi tęsknimy.
Dla współczesnego świata, który zakochał się w młodości, nie jest to wygodny temat. Starszych ludzi chętnie umieszcza w sterylnych Domach Pomocy, tak jakby czysta pościel i zmieniony pampers mogły uszczęśliwić osamotnionych staruszków.

Nie zawsze tak było. Starsi ludzie niegdyś byli uznawani za źródło mądrości, której żadna szkoła nie przekaże - mądrości życia. Dlatego też szanowano ich, a kiedy powoli odchodzili na drugi świat, odprowadzano ich tam z szacunkiem. To pewien paradoks: społeczeństwo się starzeje, a wartość starości jest coraz bardziej negowana, przeliczana na obciążające młode pokolenie monety. Dlatego pomysły zastrzyków śmierci, które "rozwiążą" problem, zniwelują starość, sprzed oczu usuną nam zmarszczki, niedołężność, przerażającą demencję, która rozsypuje uporządkowany dotąd w mózgu świat. Czyż nie jest to sznur, który sami na siebie kręcimy?

Ludzie starsi mogą być radośni i radość swoją potrafią dawać innym. Poważanie, które jesteśmy im winni, nawet jeśli zrzędzą i marudzą, to budowanie szacunku do samego siebie. W nich bowiem jak w lustrze dostrzec możemy naszą przyszłość, a ucząc młodsze pokolenia szacunku do starości, szykujemy sobie wygodne posłanie na czas naszego odejścia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot