• 1
  • 2
piątek, 15 grudzień 2017 12:48

Mażoretki jak marzenie

Napisane przez EL

 W Lipsku działa zespół mażoretek -Dreamgirls. O mażoretkach dużo mniej się słyszy niż o wielce popularnych grupach cheerleaderek. Te ostatnie największą popularność uzyskały w USA, a kultura współczesna na Stanach Zjednoczonych opiera wiele ze swych filarów.

 Słowo majorette pochodzi z języka francuskiego i można go tłumaczyć jako majorki. Oznacza młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji, niemniej jednak zespoły mażoretkowe są popularne również na innych kontynentach.

Mażoretki swoje układy taneczno – marszowe prezentują zazwyczaj do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczkami mażoretkowymi (tzw. batonami). Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. Mażoretka maszerująca przed orkiestrą zwana jest tamburmajorką.

Ich stroje nawiązują zwykle do umundurowania organizacji, do których należą współpracujące z nimi orkiestry. Organizacjami tymi mogą być: policja, straż pożarna, służby ratownicze, służby transportowe, służby miejskie, zakłady pracy lub inne organizacje i stowarzyszenia posiadające własne uniformy.

Zespół Dreamgirls powstał w 2007 roku i działa przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku. W chwili obecnej instruktorem i choreografem jest Jadwiga Tylenda. W swoim repertuarze mają choreografie sceniczne (grupowe, solowe, duety, trio, mini formacje), przemarsze uliczne, oraz choreografie prezentowane wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą.

Zespół uczestniczy w Międzynarodowym Przeglądzie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek w Białymstoku oraz w wielu innych imprezach okolicznościowych.

 

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.