• 1
  • 2
  • 3
  • 4
niedziela, 17 grudzień 2017 17:41

Przemówić ludzkim głosem

Napisane przez EL
pixabay.com pixabay.com

Wigilia Bożego Narodzenia jest magiczna. Wierzymy (jeśli wierzymy), że oprócz cudu eschatologicznego, w ten właśnie wieczór dzieją się cuda pomniejsze, choćby takie, iż zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Zawsze chciałam tę mowę usłyszeć. Jako dziecko nasłuchiwałam czy kot, pies, kucyk przemówią do mnie w Wigilię. Pies spał, kot tylko cicho przemknął, a kucyk parsknął i zastrzygł uszami.
Otaczała mnie cisza. To, co pamiętam z Wigilii (oprócz prezentów oczywiście) to właśnie cisza i... lekkie rozczarowanie, że na mowę zwierząt będę czekała kolejny rok.

Tradycyjne kartki świąteczne ukazują często żłóbek z Dziecięciem, Maryję, Józefa, pastuszków i zwierzęta. Wszyscy tu milczą. Niegdyś wydawało mi się to trochę sztuczne. Jak kobieta rodzi, to krzyczy, jak się dzieciak urodzi, płacze, jak nie ma w co dziecka odziać, to Józef się denerwuje...

Wół, osioł i owce stoją nad paśnikiem i w milczeniu żują siano. Nie ryczą, nie beczą, nie dokazują. Czy może ich milczenie jest tym ludzkim głosem, którego od wieków dzieci w swej naiwności (?) w wieczór wigilijny wyczekują?

Może głos ludzki to nie kakafonia próśb, gróźb i czczych obietnic, które sobie na co dzień składamy? Może jedyny ludzki głos to milcząca akceptacja w miłości do wszystkiego, co nas otacza, czy to żłób, czy siano, czy dach dziurawy, czy bliźni miły czy paskudny jak osa. Może to właśnie jest ludzki głos, jedyny i tak cichy, że słychać płatki śniegu spadające na ziemię...

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Zakład stolarski
DANBUS
Opał klasy PREMIUM