Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 styczeń 2018 22:18

Linneusz byłby u nas szczęśliwy

Napisane przez EL
By Henripekka Kallio - Uploaded by Alterego(fin), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=250736 By Henripekka Kallio - Uploaded by Alterego(fin), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=250736

Gdyby Karol Linneusz urodził się w Polsce, zamieszkałby z pewnością na ziemi augustowskiej. Nie tylko zimy bowiem mamy tu ostre, lecz też wiosnę i lato pod jednym względem niezwykłe. Rośnie u nas i kwitnie latem zimoziół północny.

Linneusz (któremu w dużym stopniu udało się uporządkować świat roślin w logiczną, systematyczną całość) kochał tę małą, niepozorną i rzadką roślinkę. Puszcza Augustowska to jedno z niewielu miejsc zarówno w Polsce, jak i Europie, w którym występuje ona dość obficie.

Jej łacińska nazwa - Linnaea borealis- nadana przez genialnego przyrodnika, źródłosłów swój ma właśnie w jego nazwisku. Uczynił to Linneusz specjalnie, by zaznaczyć szczególną sympatię do tej niepozornej rośliny. Zimoziół ma delikatne kwiaty o barwie od białej do jasnoróżowej, wewnątrz czerwono żyłkowane i omszone. Z uwagi na swój wrodzony wdzięk bywa uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach.

Roślinę tę uprawiał również Linneusz w swoim ogrodzie, a w swym domu w Uppsali miał wiele wizerunków malarskich zimoziołu. Na to, jak wielką sympatią darzył owo ziele botanik wskazuje fakt, że zamówił on w Chinach specjalny, unikatowy serwis do herbaty zdobiony malarskim wizerunkiem Linnaea borealis. Na serwisie kwiat występuje w wersji barwy różowej, może aż zbyt różowej, ale przypiszmy to wizji artystycznej, która być może zakładała podkreślenie wyjątkowej słodyczy tego delikatnego kwiatu...

My, augustowianie nie musimy trudzić się podróżą do dalekiej Szwecji, czy też w okolice tundry, by roślinę zobaczyć. Wystarczy poczekać do lata i wybrać się na spacer, wśród drzew Puszczy Augustowskiej, a z pewnością spotkamy tu kwiecie, które tak bardzo cieszyło oczy Linneusza.