• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 13 luty 2018 12:09

Walentynki – już jutro dzień zakochanych!

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Święto zakochanych co roku obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia pary, które darzą się wyjątkowym uczuciem, ofiarowują sobie drobne upominki, spędzają wspólnie czas w kinie lub na romantycznej kolacji, zaś bardziej nieśmiali zakochani wysyłają swoim sympatiom jedynie liściki z miłosnymi wyznaniami. Mniej istotny jest pomysł jaki mamy na spędzenie Walentynek, ważne aby ten dzień był magiczny i niezapomniany.

Walentynki na świecie

Dzień zakochanych obchodzi się w południowej oraz zachodniej Europie już od średniowiecza, natomiast Europa północna i wschodnia dołączyły do tej tradycji znacznie później. Patronem tego dnia jest święty Walenty.

Walentynki w Polsce

Obchody dnia zakochanych trafiły do naszego kraju wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednak dopiero w latach 90-tych ten miłosny dzień stał się u nas naprawdę popularny.

Walentynkowe zwyczaje

Najważniejsze miejsce kultu świętego Walentego to bazylika jego imienia w Terni. To tam co roku w niedzielę, która poprzedza Walentynki zbierają się narzeczeni z całego świata, aby złożyć sobie przyrzeczenie miłości. To miejsce odwiedzane jest również przez pary małżeńskie, które obchodzą 25 lub 50 rocznicę ślubu.

W Polsce w kilku miastach (m.in. w Lublinie, Krakowie i Chełmnie) znajdują się prawdopodobnie relikwie świętego Walentego. W tychże miejscowościach dnia 14 lutego odbywają się obchody ku czci patrona zakochanych.

Nieodzownym elementem Walentynek jest oczywiście obdarowywanie się mniejszymi bądź większymi prezentami. Są to najczęściej miłosne kartki, pluszowe serduszka lub misie, kwiaty czy słodycze. Czasami partnerzy wpadają na odważniejsze pomysły i wręczają swoim ukochanym np. seksowną bieliznę.

Krytyka święta zakochanych

Wśród zwolenników obchodzenia tego dnia są również i tacy, którzy nie akceptują święta zakochanych. Jest ono bowiem uważane za przywłaszczone od Amerykanów, niezgodne z polską kulturą oraz wypierające nasze rodzime tradycje. Wiele osób poddaje krytyce Walentynki twierdząc, iż istnieją one tylko i wyłącznie w celach komercyjnych i konsumpcyjnych.

14 lutego jedno jest pewne – wielu z nas znów ogarnie miłosne szaleństwo. Pamiętajmy jednak, że tego dnia najważniejsza jest bliskość z ukochaną osobą, a nie kosztowne prezenty. Tylko okazanie prawdziwych uczuć może sprawić, że ten dzień będzie wyjątkowy i niezapomniany.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zajazd WIWA
Inter Meble
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Necko - Sala weselna
^ REKLAMA ^