• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
sobota, 24 marzec 2018 19:33

100 lat Niepodległości Polski, 100 lat harcerstwa w Augustowie

Napisane przez LS
Fot. Grzegorz Haraburda Fot. Grzegorz Haraburda

W lutowym numerze Reportera pisaliśmy o początkach harcerstwa w Augustowie. Głównym źródłem informacji była niepublikowana III tomowa monografia opracowana przez śp. dh Antoniego Żabickiego. W dużej mierze opiera się ona na relacjach nieżyjących już harcerzy augustowskich.

Wydawało się, że dodatkowe dowody potwierdzające tezę o 100-leciu harcerstwa w naszym mieście znajdują się wśród pamiątek pozostałych po ks. Antonim Warakomskim w Jasienicy, gdyż patronem tamtejszego gimnazjum jest właśnie ks. Warakomski a szkoła zadbała o utworzenie izby pamięci. Jeśli ktoś z czytających będzie przejeżdżał w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej, warto tam zajrzeć, bo niestety izba będzie czynna tylko do jesieni – zostanie zlikwidowana wraz z gimnazjum.
Po księdzu pozostały pamiątki osobiste np. paszport 12-letniego Antoniego wydany przez władze niemieckie ze zdjęciem i odciskiem palca, legitymacja z suwalskiego gimnazjum, pamiętnik z 1943 r. czy protokół z przekazania sztandaru Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich – ks. Warakomski uratował go w czasie tragicznych walk w Bretanii latem 1940 roku (a nie, jak czasem można przeczytać, w czasie kampanii norweskiej) i dostarczył do Anglii.
Niestety, nic tam nie ma o działalności młodego Antoniego w okresie augustowskim. Na szczęście w międzyczasie udało się dotrzeć do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Pan Grzegorz Socik w swoim artykule Ksiądz Antoni Józef Warakomski (1904-1971). Kapłan i żołnierz, opublikowanym w 1999 r. w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego podaje sygnaturę kluczowego dokumentu (dla dociekliwych jest to: CAW, Dokument odrzucony 26.06.1938 r.).
W 1937 r. ks. Antoni Warakomski starał się o Medal Niepodległości i składał wniosek do Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości. Wniosek został odrzucony, ale zawiera życiorys i dołączone zaświadczenie podpisane przez porucznika Eugeniusza Konecko. Oba dokumenty zawierają istotną dla nas informację:

W lecie 1918 r. jestem współzałożycielem i członkiem czynnym zakonspirowanej D-ny [drużyny] Harc. im. J. Poniatowskiego w Augustowie.

Tak więc mamy niezbite dowody na to, że harcerstwo w Augustowie ma 100 lat! Jesteśmy rówieśnikami Niepodległej!

Korzystając z uprzejmości Augustowskiego Reportera pragnę poinformować, iż w sobotę, 17 marca br. miało miejsce spotkanie, którego celem jest utworzenie Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Hufcu Augustów. Jego uczestnikami byli nie działający już augustowscy instruktorzy i harcerze oraz członkowie Komendy Hufca. Głównymi celem Rady będzie wspieranie augustowskich harcerzy, promowanie harcerstwa, dorobku wychowawczego i działalności jednostek organizacyjnych ZHP.
Pierwszymi działaniami Rady będzie wspólna z Komendą Hufca organizacja obchodów 100-lecia harcerstwa w Augustowie oraz wydanie monografii druha Antoniego Żabickiego.

Będziemy na bieżąco informować Czytelników Augustowskiego Reportera o pracach Rady i Komendy Hufca.

Zachęcamy jednocześnie wszystkich czytelników Reportera do wsparcia augustowskich harcerzy. Zbliża się okres rozliczania podatku za 2017 r. Tradycyjnie można przeznaczyć 1% podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). ZHP jest taką organizacją.
Aby przekazać 1% trzeba znaleźć na końcu formularza część o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Nasz nr KRS to 0000271846, ale bardzo ważną rzeczą jest wpisanie w pole „Cel szczegółowy” słów: HUFIEC AUGUSTÓW. Inaczej pieniądze nie trafią do augustowskich harcerzy.

 

Leszek Siemienowicz (Siema)
(w latach 80-tych drużynowy 1 Drużyny Starszoharcerskiej „SKORKI”
im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i komendant szczepu przy LO w Augustowie)
tel. 501-518-413, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Mirage Boats
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Drewno opałowe
KA-MIX
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
Weterynarz