• 1
  • 2
sobota, 24 marzec 2018 19:33

100 lat Niepodległości Polski, 100 lat harcerstwa w Augustowie

Napisane przez LS
Fot. Grzegorz Haraburda Fot. Grzegorz Haraburda

W lutowym numerze Reportera pisaliśmy o początkach harcerstwa w Augustowie. Głównym źródłem informacji była niepublikowana III tomowa monografia opracowana przez śp. dh Antoniego Żabickiego. W dużej mierze opiera się ona na relacjach nieżyjących już harcerzy augustowskich.

Wydawało się, że dodatkowe dowody potwierdzające tezę o 100-leciu harcerstwa w naszym mieście znajdują się wśród pamiątek pozostałych po ks. Antonim Warakomskim w Jasienicy, gdyż patronem tamtejszego gimnazjum jest właśnie ks. Warakomski a szkoła zadbała o utworzenie izby pamięci. Jeśli ktoś z czytających będzie przejeżdżał w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej, warto tam zajrzeć, bo niestety izba będzie czynna tylko do jesieni – zostanie zlikwidowana wraz z gimnazjum.
Po księdzu pozostały pamiątki osobiste np. paszport 12-letniego Antoniego wydany przez władze niemieckie ze zdjęciem i odciskiem palca, legitymacja z suwalskiego gimnazjum, pamiętnik z 1943 r. czy protokół z przekazania sztandaru Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich – ks. Warakomski uratował go w czasie tragicznych walk w Bretanii latem 1940 roku (a nie, jak czasem można przeczytać, w czasie kampanii norweskiej) i dostarczył do Anglii.
Niestety, nic tam nie ma o działalności młodego Antoniego w okresie augustowskim. Na szczęście w międzyczasie udało się dotrzeć do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Pan Grzegorz Socik w swoim artykule Ksiądz Antoni Józef Warakomski (1904-1971). Kapłan i żołnierz, opublikowanym w 1999 r. w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego podaje sygnaturę kluczowego dokumentu (dla dociekliwych jest to: CAW, Dokument odrzucony 26.06.1938 r.).
W 1937 r. ks. Antoni Warakomski starał się o Medal Niepodległości i składał wniosek do Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości. Wniosek został odrzucony, ale zawiera życiorys i dołączone zaświadczenie podpisane przez porucznika Eugeniusza Konecko. Oba dokumenty zawierają istotną dla nas informację:

W lecie 1918 r. jestem współzałożycielem i członkiem czynnym zakonspirowanej D-ny [drużyny] Harc. im. J. Poniatowskiego w Augustowie.

Tak więc mamy niezbite dowody na to, że harcerstwo w Augustowie ma 100 lat! Jesteśmy rówieśnikami Niepodległej!

Korzystając z uprzejmości Augustowskiego Reportera pragnę poinformować, iż w sobotę, 17 marca br. miało miejsce spotkanie, którego celem jest utworzenie Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Hufcu Augustów. Jego uczestnikami byli nie działający już augustowscy instruktorzy i harcerze oraz członkowie Komendy Hufca. Głównymi celem Rady będzie wspieranie augustowskich harcerzy, promowanie harcerstwa, dorobku wychowawczego i działalności jednostek organizacyjnych ZHP.
Pierwszymi działaniami Rady będzie wspólna z Komendą Hufca organizacja obchodów 100-lecia harcerstwa w Augustowie oraz wydanie monografii druha Antoniego Żabickiego.

Będziemy na bieżąco informować Czytelników Augustowskiego Reportera o pracach Rady i Komendy Hufca.

Zachęcamy jednocześnie wszystkich czytelników Reportera do wsparcia augustowskich harcerzy. Zbliża się okres rozliczania podatku za 2017 r. Tradycyjnie można przeznaczyć 1% podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). ZHP jest taką organizacją.
Aby przekazać 1% trzeba znaleźć na końcu formularza część o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Nasz nr KRS to 0000271846, ale bardzo ważną rzeczą jest wpisanie w pole „Cel szczegółowy” słów: HUFIEC AUGUSTÓW. Inaczej pieniądze nie trafią do augustowskich harcerzy.

 

Leszek Siemienowicz (Siema)
(w latach 80-tych drużynowy 1 Drużyny Starszoharcerskiej „SKORKI”
im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i komendant szczepu przy LO w Augustowie)
tel. 501-518-413, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gruby Benek