• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 02 kwiecień 2018 15:06

Żołnierz OT ukończył Setkę Komandosa

Napisane przez BL

W weekend 16-17 marca odbył się bieg II Setka Komandosa w Lublińcu. 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentował żołnierz OT szer. Michał DUDEK z 11 blp.

W biegu odbywającym się na 20 km pętli, który rozpoczął się 16.03.2018r. o godz. 22.00 wystartowało 202 zawodników. Setka Komandosa, zwana również Setką to nietypowy bieg, w którym przede wszystkim ważne są determinacja, wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Do pokonania jest 100 km w 20 godzin, rozłożonych na trzy etapy: pierwsze 20 km to bieg w pełnym umundurowaniu i z plecakiem; 20 km - bieg w mundurze; 60 km - bieg w dowolnym stroju sportowym.

Czemu służy Setka Komandosa?

Jak podkreśla organizator Setki, Wojskowy Klu b Biegacza „Meta” Lubliniec Jednostka Wojskowa Komandosów, bieg przede wszystkim ma umożliwić chętnym rywalizację w trudnych warunkach i na ultradystansie. Dodatkowo służy popularyzacji współzawodnictwa służb mundurowych oraz promocji służby w jednostkach specjalnych. Żołnierze OT sprawdzają się na ultradystansie

Podczas drugiej edycji Setki Komandosa nie brakowało trudnych chwil i wyzwań, które wspomina żołnierz OT szer. Michał Dudek, biegnący z numerem startowym 152:
„Warunki były ciężkie, przez pierwsze dwa okrążenia padał śnieg. Na trzecim złapałem kryzys, zamarzła mi woda w camelbaku. Kiedy w ostatnim etapie biegu zmieniłam obuwie na sportowe, okazało się, że moje buty są zbyt śliskie. Musiałem z powrotem założyć buty wojskowe. Na ostatniej pętli stawy odmówiły mi posłuszeństwa i była to już walka ze sobą samym o każdy kolejny kilometr”.
Tegoroczną setkę wyróżniały wyjątkowo złe warunki atmosferyczne: opady śniegu, śliskie podłoże, temperatura -8. Szczególnie trudna do przetrwania była nocna część biegu. Niesprzyjająca aura, kontuzje, odnowione urazy – wpłynęły na to, że Setkę ukończyło 167 osób. O tym, co pozwalało przetrwać, a przy tym osiągnąć dobry wynik (14:18:49) opowiada szer. Michał Dudek:
„Większość zawodników biegła bez towarzystwa. Mi bardzo pomogła rozmowa z kolegą z policji, wzajemne motywowanie się. Cały czas biegliśmy razem i w najgorszych momentach to poczucie humoru, żarty pomogły nam przetrwać”.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Dowódcą brygady jest płk Sławomir Kocanowski.
1PBOT wchodzi w skład nowego, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Służbę w Brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – Terytorialsi z województwa podlaskiego.
Terytorialsi pochodzą z wielu środowisk i wnoszą bogate doświadczenia. W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące (m.in. lekarze, nauczyciele, ratownicy medyczni, kierowcy) jak i studenci oraz uczniowie. Ponad 30% ochotników stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich ochotników to kobiety. Ponad 1/3 ochotników legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje, że studiuje. Powyżej 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.
Aby dołączyć do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej należy mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat oraz pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczne.

Wszystkich chętnych już teraz zapraszamy do zgłaszania się do najbliższych Wojskowych Komend Uzupełnień.

Beata Leszczyńska
Rzecznik Prasowy

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
DANBUS
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku