• 1
  • 2
poniedziałek, 02 kwiecień 2018 15:06

Żołnierz OT ukończył Setkę Komandosa

Napisane przez BL

W weekend 16-17 marca odbył się bieg II Setka Komandosa w Lublińcu. 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentował żołnierz OT szer. Michał DUDEK z 11 blp.

W biegu odbywającym się na 20 km pętli, który rozpoczął się 16.03.2018r. o godz. 22.00 wystartowało 202 zawodników. Setka Komandosa, zwana również Setką to nietypowy bieg, w którym przede wszystkim ważne są determinacja, wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Do pokonania jest 100 km w 20 godzin, rozłożonych na trzy etapy: pierwsze 20 km to bieg w pełnym umundurowaniu i z plecakiem; 20 km - bieg w mundurze; 60 km - bieg w dowolnym stroju sportowym.

Czemu służy Setka Komandosa?

Jak podkreśla organizator Setki, Wojskowy Klu b Biegacza „Meta” Lubliniec Jednostka Wojskowa Komandosów, bieg przede wszystkim ma umożliwić chętnym rywalizację w trudnych warunkach i na ultradystansie. Dodatkowo służy popularyzacji współzawodnictwa służb mundurowych oraz promocji służby w jednostkach specjalnych. Żołnierze OT sprawdzają się na ultradystansie

Podczas drugiej edycji Setki Komandosa nie brakowało trudnych chwil i wyzwań, które wspomina żołnierz OT szer. Michał Dudek, biegnący z numerem startowym 152:
„Warunki były ciężkie, przez pierwsze dwa okrążenia padał śnieg. Na trzecim złapałem kryzys, zamarzła mi woda w camelbaku. Kiedy w ostatnim etapie biegu zmieniłam obuwie na sportowe, okazało się, że moje buty są zbyt śliskie. Musiałem z powrotem założyć buty wojskowe. Na ostatniej pętli stawy odmówiły mi posłuszeństwa i była to już walka ze sobą samym o każdy kolejny kilometr”.
Tegoroczną setkę wyróżniały wyjątkowo złe warunki atmosferyczne: opady śniegu, śliskie podłoże, temperatura -8. Szczególnie trudna do przetrwania była nocna część biegu. Niesprzyjająca aura, kontuzje, odnowione urazy – wpłynęły na to, że Setkę ukończyło 167 osób. O tym, co pozwalało przetrwać, a przy tym osiągnąć dobry wynik (14:18:49) opowiada szer. Michał Dudek:
„Większość zawodników biegła bez towarzystwa. Mi bardzo pomogła rozmowa z kolegą z policji, wzajemne motywowanie się. Cały czas biegliśmy razem i w najgorszych momentach to poczucie humoru, żarty pomogły nam przetrwać”.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Dowódcą brygady jest płk Sławomir Kocanowski.
1PBOT wchodzi w skład nowego, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Służbę w Brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – Terytorialsi z województwa podlaskiego.
Terytorialsi pochodzą z wielu środowisk i wnoszą bogate doświadczenia. W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące (m.in. lekarze, nauczyciele, ratownicy medyczni, kierowcy) jak i studenci oraz uczniowie. Ponad 30% ochotników stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich ochotników to kobiety. Ponad 1/3 ochotników legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje, że studiuje. Powyżej 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.
Aby dołączyć do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej należy mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat oraz pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczne.

Wszystkich chętnych już teraz zapraszamy do zgłaszania się do najbliższych Wojskowych Komend Uzupełnień.

Beata Leszczyńska
Rzecznik Prasowy

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek