• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 10 kwiecień 2018 09:07

Sąsiad wypala trawy?

Napisane przez Anita Klebanowska
wypalanie traw wypalanie traw KWP Rzeszów

Teren stał się mniej mokry, zatem wiele osób zabrało się za wiosenne porządki na działkach i łąkach w okolicznych wsiach. Część z nich zapomniała prawdopodobnie, że wypalanie pozostałości roślinnych jest zabronione i grożą za to surowe kary. Zatem przypominamy.

Wiosenne porządki są jak najbardziej wskazane, ale należy pamiętać, że wypalanie traw i innych pozostałości roślinnych jest zabronione.

Jakie kary za wypalanie traw?

Krótko i na temat przypomina o tym policja. Za nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw, łąk i nieużytków rolnych grozi grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Możliwy jest również areszt, a nawet, kiedy wypalanie zagraża mieniu bądź życiu, kara do 10 lat więzienia. Za wywołanie pożaru traw rolnicy mogą też utracić dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nakłada dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat bezpośrednich za dany rok.

Wypalanie traw jest nieodpowiedzialne, nie tylko dlatego, że ma to negatywny wpływ na miejscową florę i faunę - odstrasza oblatujące pola i łąki pszczoły i trzmiele, powoduje uduszenie wielu owadów i ma negatywny wpływ na życie ludzi mieszkających w danej okolicy. Podczas spalania do atmosfery dostają się bowiem dwutlenek węgla i wiele toksycznych substancji. Co więcedj, ogień może w każdej chwili rozprzestrzenić się w niekontrolowany sposób. Z kolei gęsty dym może być zagrożeniem dla ruchu samochodowego na pobliskiej ulicy.

Trawy mogą być naszą własnością, ale powietrze mamy wspólne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Zakład stolarski
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM

Najnowsze komentarze