• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 10 kwiecień 2018 09:07

Sąsiad wypala trawy?

Napisane przez Anita Klebanowska
wypalanie traw wypalanie traw KWP Rzeszów

Teren stał się mniej mokry, zatem wiele osób zabrało się za wiosenne porządki na działkach i łąkach w okolicznych wsiach. Część z nich zapomniała prawdopodobnie, że wypalanie pozostałości roślinnych jest zabronione i grożą za to surowe kary. Zatem przypominamy.

Wiosenne porządki są jak najbardziej wskazane, ale należy pamiętać, że wypalanie traw i innych pozostałości roślinnych jest zabronione.

Jakie kary za wypalanie traw?

Krótko i na temat przypomina o tym policja. Za nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw, łąk i nieużytków rolnych grozi grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Możliwy jest również areszt, a nawet, kiedy wypalanie zagraża mieniu bądź życiu, kara do 10 lat więzienia. Za wywołanie pożaru traw rolnicy mogą też utracić dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nakłada dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat bezpośrednich za dany rok.

Wypalanie traw jest nieodpowiedzialne, nie tylko dlatego, że ma to negatywny wpływ na miejscową florę i faunę - odstrasza oblatujące pola i łąki pszczoły i trzmiele, powoduje uduszenie wielu owadów i ma negatywny wpływ na życie ludzi mieszkających w danej okolicy. Podczas spalania do atmosfery dostają się bowiem dwutlenek węgla i wiele toksycznych substancji. Co więcedj, ogień może w każdej chwili rozprzestrzenić się w niekontrolowany sposób. Z kolei gęsty dym może być zagrożeniem dla ruchu samochodowego na pobliskiej ulicy.

Trawy mogą być naszą własnością, ale powietrze mamy wspólne.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot