Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 kwiecień 2018 17:36

Jak grill albo ognisko, to tylko w Augustowie

Napisane przez Anita Klebanowska
Gdzie zorganizować ognisko w Augustowie? Gdzie zorganizować ognisko w Augustowie? fot.: pixabay.com

Augustów pełen jest turystycznych miejsc, w których nie brakuje pięknych widoków, świeżego powietrza, ciszy... Aż chciałoby się rozpalić ognisko, bo do pełni szczęścia brakuje świeżo upieczonej kiełbaski. Zanim to jednak uczynimy, należałoby poznać kilka zasad i upewnić się, że możemy legalnie rozpalić ognisko czy postawić grilla, by uniknąć srogiego mandatu.

Jeśli chodzi o grilla czy rozpalenie ogniska w Augustowie w najlepszej sytuacji są właściciele działek i domów z ogrodem. Jednak turyści, czy też osoby mieszkające w blokach mają mnóstwo opcji na legalne grillowanie. Mogą skorzystać z oferty wielu prywatnych przedsiębiorstw turystycznych na terenie Augustowa, ale istnieje również wiele miejsc publicznych, na których można ognisko rozpalać za darmo i bez konieczności uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Grzywna za palenie ognisk w miejscach niedozwolonych to nawet 5 tysięcy złotych, dlatego lepiej zapoznać się z naszą listą.

Miejsca na legalne ogniska i grille w Augustowie

W okolicy znajdziemy takie darmowe "miejscówki", na których są nawet stoły dla grillujących. Gdzie znajdziemy wyznaczone miejsca do rozpalania ognisk? Na to pytanie odpowiedział nam Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów:

- Wszystkie pola namiotowe, które wskazuje się jako obszar kempingowy czy też obszar do biwakowania, mają na swoim terenie miejsca do palenia ognisk. - Wymienia: - Przy jeziorze Sajno mamy cały ciąg, aż po Sajenek. Również na Królowej Wodzie. Nad jeziorem Studzieniczne cały pas pól namiotowych od leśniczówki do Swobody, gdzie jest kilka miejsc. Istnieje też takie zadaszone miejsce do palenia ogniska niedaleko siedziby nadleśnictwa na Lipowcu na ulicy Turystycznej, za ośrodkiem Leśnik. Miejsca te są rozpoznawalne, choć nie znajdziemy tablic, które informują o możliwości palenia tam ogniska czy grilla. Są to miejsca w jakiś sposób zabezpieczone np. obłożone kamieniami czy zabetonowane. Zawsze są odpowiednio oddalone od drzewostanów palnych.

Musimy pamiętać też, że zbieranie chrustu w lesie jest zabronione. To jednak nie przeszkoda, ponieważ leśniczy może nam pomóc, a nawet wyposażyć w odpowiednie paliwo do ogniska. W pobliżu takich wytypowanych pod ognisko miejsc zazwyczaj istnieje możliwość zakupu drewna.

Miejsca wyznaczone przez Nadleśnictwo Augustów nie są jedynymi, bo odnajdziemy podobne chociażby na Szlaku Orła Białego, czy w samym mieście - miejsce z wmurowanym grillem na bulwarach przy ulicy Rybackiej, obok bazy kajakarskiej Sparty. W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów zabraniających grillowania na wolnej przestrzeni. Najważniejszą rzeczą jest stosowanie się do przepisów przeciwpożarowych. Zgodnie z art. 82 §3 Kodeksu Wykroczeń: Kto na terenie lasu, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Nie tylko przepisy przeciwpożarowe...

Należy jednak pamiętać o tym, że o ile same rozpalenie grilla nie jest zabronione, to niektóre czynności, które mogą towarzyszyć takiej formie spędzania wolnego czasu już tak. Grill to zazwyczaj okazja do picia alkoholu, ale jeśli uczestnicy zabawy robią to w miejscu niedozwolonym, to narażają się na karę.

Kiedy w atmosferze dobrej zabawy głośno się zachowują, zakłócając spokój i porządek publiczny, podobnie, kiedy kończąc spotkanie zostawią po sobie zaśmiecony teren, również muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w Kodeksie Wykroczeń.

Życzymy przyjemnego grillowania i udanych ognisk w naszej okolicy, zarówno mieszkańcom, jak i turystom oraz podróżnikom.