3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Była to druga po amerykańskiej konstytucja na świecie. W dokumencie zawarto m.in. zrównanie mieszczan i szlachty, zapewnienie ochrony chłopom, swobodę wyznania, powołano też dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto. Święto Konstytucji 3 Maja zostało uznane już 5 maja 1791 roku.
Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w 1792 roku wybuchła wojna polsko – rosyjska. Zakończyła się ona porażką wojsk Rzeczypospolitej. Po tych wydarzeniach nastąpił II rozbiór Polski. Po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w roku 1918 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym. Niestety ówczesne władze PRL-u nie tolerowały idei wolnościowych i wyzwoleńczych jakie niosła ze sobą konstytucja, dlatego też wszelkie próby obchodzenia tego święta były surowo zakazane i gorliwie tłumione aż do roku 1981. W 1990 roku 3 maja został ponownie oficjalnie ustanowiony narodowym świętem.
Obecnie dnia 3 maja odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, jak również pikniki rodzinne i imprezy sportowe, między innymi takie jak Bieg Konstytucji.