• 1
  • 2
  • 3
piątek, 04 maj 2018 11:17

Polska tonie w śmieciach

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Zasady segregacji śmieci, które zostały wprowadzone w lipcu ubiegłego roku nie sprawdzają się, dlatego resort środowiska zadecydował o podjęciu kategorycznych zmian.

Unijne wymagania co do recyklingu śmieci to 50 procent. Polska znacznie odbiega od tych kryteriów, ponieważ poziom ten w naszym kraju wynosi tylko 28 procent. Wnioski jakie się nasuwają są jednoznaczne – nie potrafimy sobie poradzić z recyklingiem śmieci. Zauważyli to eksperci od gospodarki odpadowej, którzy niezwłocznie zaalarmowali resort środowiska o konieczności wprowadzenia zmian w dotychczasowych przepisach. W związku z tym Ministerstwo Środowiska postanowiło podjąć działania, których konsekwencje dotkną między innymi producentów. Ma to być mianowicie wprowadzenie opłat za opakowania. Firmy wprowadzające odpady na rynek mają być obarczone odpowiednimi sankcjami. Jest to tak zwana zasada „zanieczyszczający płaci”. Na zwiększenie recyklingu mają mieć również wpływ opłaty za niesegregowane odpady i nowa, bardziej przyjazna środowisku polityka produkcji opakowań. Ma ona polegać na wprowadzeniu jak największej jednorodności produkowanych opakowań (dla przykładu: opakowania z tego samego materiału, bez łączenia np. papieru i plastiku).

Polska dąży do norm recyklingu wyznaczonych przez Unię Europejską. Miejmy nadzieję, że nowo wprowadzane zmiany pozwolą uzyskać naszemu krajowi jak najbardziej satysfakcjonujące wskaźniki.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot