• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 06 maj 2018 14:24

Ile waży bocianie gniazdo?

Napisane przez Anita Klebanowska
Ile waży gniazdo bociana? Ile waży gniazdo bociana? fot. pixabay.com

Do tej pory odpowiedź na to pytanie nie była znana, ponieważ nikt tego nie badał, a i informacji naukowych jest niewiele. Dopiero przed tegoroczną wiosną ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako pierwsi oficjalnie zważyli bocianie gniazda.

Nowe dane mogą być pomocne dla osób, u których bociany zadomowiły się na dachach, a także dla zakładów energetycznych, w przypadku gniazd na słupach. Mogą być odpowiedzią na wątpliwości, czy gniazdo nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji.

Podlaskim ornitologom udało się zważyć około 90 gniazd. Niemalże wszystkie badane gniazda znajdują się w naszym województwie. Średnia waga wyniosła 346 kg. Najlżejsze, jednoroczne gniazdo, waży 70 kg, a najcięższe 1250 kg - mówi Adam Zbyryt z PTOP. Rozbieżność bierze się z wieku gniazda. Co roku bociany udoskonalają swoje mieszkanie. Badania pomogły ustalić, że średnio w ciągu roku bociany przynoszą 63 kg materiału na gniazdo, co więcej (...) środek jest zbudowany z obornika. Tworzy to pewnego rodzaju klepisko - dodaje Adam Zbyryt.

Ornitolodzy ustalili, że znając wysokość, gniazda można precyzyjnie oszacować jego wagę: I tak gniazdo o wysokości pół metra waży około 300 kilogramów, a gniazdo jednometrowe około 700 kilogramów - podał A. Zbyryt.

Ważenie bocianich gniazd było możliwe dzięki pieniądzom z projektu "Life" dotyczącego ochrony bociana białego.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot