• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 08 maj 2018 11:25

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Dnia 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W Polsce jest to bardzo młode święto, liczy sobie bowiem zaledwie 3 lata. Kiedyś był to bardzo ważny dzień. Jak jest dzisiaj?

W Polsce od roku 1945 do roku 2015 dnia 9 maja obchodzono Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Miało ono upamiętniać zakończenie II wojny światowej w Europie. 24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym dnia 8 maja, tym samym znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja.

Kiedyś w naszym kraju to święto było uroczyście celebrowane i był to również dzień wolny od pracy. Organizowano wtedy oficjalne uroczystości państwowe oraz defilady. Dziś 8 maja jest dniem pracującym. Jedynie w niektórych miastach jednostki wojskowe wraz z samorządami wspólnie organizują obchody tego święta. Czasem żołnierze polscy biorą udział w paradzie w Moskwie gdzie ten dzień jest szczególnie ważny.

Dzień 8 maja świętują takie kraje jak Czechy, Francja i Wielka Brytania, natomiast 9 maj obchodzi się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Ukrainie, Uzbekistanie oraz w Izraelu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot