• 1
  • 2
  • 3
środa, 09 maj 2018 17:10

Komary i meszki w augustowskim: "To już inwazja"

Napisane przez Anita Klebanowska
inwazja komarów i meszek inwazja komarów i meszek fot. pixabay.com

Inwazja, plaga, nalot... Tak mieszkańcy nazywają zjawisko zatrważająco dużej liczby komarów i meszek, które pojawiły się w majówkę. Narzekamy i drapiemy się, tymczasem owadów nie ubywa. Wręcz przeciwnie.

Komarów dużo, jak co roku u nas - powie ktoś kto nie mieszka blisko zadrzewionego terenu, krzaków i innych zarośli, stawów, jezior czy Kanału Augustowskiego. W tym roku liczba bąbli pojawiających się tuż po wyjściu z domu bije wszelkie rekordy. A przecież już rok temu było ich nad wyraz dużo. Winna jest łaskawa dla latających widliszków pogoda.

Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że cykl rozwojowy komarów skrócił się z kilku tygodni do tygodnia. Lekka zima też się przyczyniła do znacznej  ich liczby, sprawiając, że więcej osobników było w stanie przetrwać do kolejnego sezonu.

Inną sprawą, która przyczynia się do inwazji komarów, jest brak zwalczania ich np. opryskami na brzegach zbiorników wodnych. Odpowiedzialne są za to samorządy, jednak często nie mają one środków na zwalczanie owadów. Podobnie sprawa z odkomarzaniem wygląda w Augustowie. Nie mamy takiej usługi zleconej jako miasto. (...) Na chwilę obecną na pewno takich planów w budżecie wydział nie ma - poinformowała nas pani Emilia Słucka z Urzędu Miasta. Jedyną akcją przyczyniającą się zwalczaniu owadów przez nasz samorząd jest stawianie budek dla jerzyków, czyli ptaków żywiących się komarami, meszkami i muchami.

Jak skutecznie odstraszyć komary i meszki na własną rękę?

Gdy nie mamy pod ręką chemicznych specyfików, ratunkiem może być kilka popularnych roślin i przypraw. Komary uwielbiają zapach ludzkiego potu. By go zniwelować powinniśmy brać witaminę B1. Zjedzenie migdałów, cebuli czy czosnku również działa odstraszająco (uwaga, bo czasem nie tylko na komary ;) ). Poleca się także olejki eteryczne wcierane w skórę. I tak na komary będą to: goździkowy, patchuli, rozmarynowy, tymiankowy, cedrowy, z liści cynamonowca, kopru włoskiego, a na meszki: waniliowy, z trawy cytrynowej, pomarańczy i eukaliptusowy. Mikstura z octu i liści orzechu włoskiego roównież działa odstraszająco. Natomiast wymieszanie przytoczonych olejków z wódką daje naturalny spray na komary.

W ogródku, na balkonie bądź parapecie możemy zadbać o rośliny odstraszające owady. Takimi są: kocimiętka, bazylia, lawenda, mięta pieprzowa, pelargonia, tymianek. Kiedy problem jest naprawdę duży można wezwać firmę odkomarzającą.

Uwaga na oszustwa. Popularna ostatnio stała się aplikacja na smartfony, która emituje ultradźwięki odstraszające komary. Zdaniem Elżbiety Wegner, entomolog z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, taka metoda nie jest skuteczna.

Tymczasem wszystkim czytelnikom życzymy, aby jak najmniej swędziało!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot